Przewodnik po Odessie

Widok na Odessę w Ukrainie

Odessa jest miastem obwodowym w granicach Ukrainy położonym na wybrzeżu Morza Czarnego. Obecnie liczy ponad milion mieszkańców. Na przestrzeni lat przechodziła liczne przeobrażenia. Niegdyś była niewielką twierdzą, później rozwiniętym miastem, chętnie odwiedzanym kurortem, ale też siedzibą grup przestępczych. Od jakiej strony dziś możemy poznać Odessę? Jakie atrakcje oferuje to miejsce?

Początek Odessy

Historia współczesnego miasta sięga V w p.n.e, kiedy to na terenie zaczęły powstawać pierwsze osady greckie. Dawniej na jego obszarze istniała twierdza. W średniowieczu wybrzeże skolonizowali Genueńczycy. W XIV wieku Odessa znalazła się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Za czasów panowania Władysława Jagiełło i księcia Witolda założono fortecę Kociubijów, którą później nazywano Chadżybej. Niedługo po tym została ona podbita przez Chanat Krymski i Turków. W XVIII wieku podupadła i była zwykłą wioską. Nowy okres w dziejach miasta rozpoczął się od pojawienia Rosjan. W roku 1789 tereny zajęły wojska kozacko-rosyjskie, którymi przewodził Hose de Ribasa. W 1795 roku za sprawą carycy Katarzyny II miasto otrzymało nazwę-Odessa oraz zyskało prawa miejskie i stało się portowym miastem, które prężnie się rozwijało. W późniejszych czasach zapanował okres władzy radzieckiej. Od 1991 roku Odessa jest miastem obwodowym niepodległej Ukrainy.

Co warto zobaczyć?

Odessa jest trzecim co do wielkości miastem na Ukrainie. Mimo, że miasto jest stosunkowo młode, bo ma niecałe 200 lat, to obfituje w wiele wyjątkowych zabytków i atrakcji turystycznych.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Odessy jest Bulwar Nadmorski – promenada łącząca miasto z Morzem Czarnym. To doskonałe miejsce na spacer i podziwianie historycznych obiektów. We wschodniej części prowadzącej na Bulwar możemy zobaczyć budynek Starej Giełdy z XIX wieku, otoczony kolumnami oraz rzeźbami rzymskich bogów. Na samym środku Bulwaru rozciągają się słynne XIX-wieczne Schody Odeskie, inaczej zwane Potiomkinowskimi. Kierując się na dół dotrzemy do portu, a w górę do centrum. Po lewej stronie znajduje się kolejka linowa. Monumentalne schody symbolizują otwarcie się Odessy na morze. Na szczycie można ujrzeć pomnik Richelieu – gubernatora Odessy, który przyczynił się do rozkwitu miasta. Najstarszy teatr w mieście mieści się przy ulicy Czajkowskiego niedaleko Schodów.

W pobliżu Bulwaru warto zobaczyć wybudowany przez polskiego szlachcica i kupca – Zenona Belinę-Brzozowskiego. Pałac Beliny-Brzozowskiego to neogotycki pałac XIX wieku, wzorowany na angielskich zamkach. Organizowano w nim spotkania dla miejscowych Polaków. Na końcu Bulwaru mieści się pałac księcia Michaiła Woroncowa i zamyka cały deptak. Belweder jest świetnym punktem widokowym na wybrzeże Morza Czarnego i port.

Ulica Deribasowska jest żywą ulicą wypełnioną restauracjami, barami i sklepami. Znajdziemy na niej tzw. Pasaż Odeski, który jest hotelem i centrum handlowym. Co ciekawe przy ulicy Deribasowkiej 16 w latach 20. XIX wieku mieszkał Adam Mickiewicz. Na miejscu możemy odszukać pamiątkową tablicę. Podczas pobytu w mieście napisał „Sonety odeskie”. Przy placu kończącym ulicę podziwiać możemy największą cerkiew prawosławną – Sobór Przemienienia Pańskiego. Budowlę utworzono w XVIII wieku, a w kolejnych stuleciach poszerzano jej konstrukcję. Sobór posiada największy na Ukrainie kompleks dzwonów.

Teatr Opery i Baletu

W 1810 powstał pierwszy gmach teatru, niestety 60 lat później spłonął w pożarze. W drugiej połowie XIX wieku wniesiono nowy neobarokowy budynek. Opera zachwyca swoim bogatym wnętrzem i dekoracjami przed wejściem.

Poza centrum turyści najchętniej odwiedzają Odeskie Katakumby – Podziemna Trasa Turystyczna, podziemne Muzeum Partyzanckiej Chwały zlokalizowane w dzielnicy Nerubayske oraz Muzeum Koniaku Shustov.

Dla wielbicieli militariów ciekawym miejscem będzie na pewno Muzeum Bohaterskiej Obrony Odessy. Na wielkim placu możemy obejrzeć z bliska pociąg pancerny, łódź podwodną, czołgi, haubice i armaty.

Gdzie odpocząć?

Odessa jest chętnie odwiedzanym kurortem wypoczynkowym. Najbliżej centrum leżą plaże Otrada i Lanzheron. Największym zainteresowaniem cieszy się plaża Arkadia w najdroższej dzielnicy o tej samej nazwie, gdzie można bawić się w klubach, na dyskotekach i barach od rana do nocy.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...