Luanda – największe miasto Angoli i zarazem jej stolica. Zlokalizowana w północno-zachodniej części kraju, nad Atlantykiem, w klimacie tropikalnym, ze średnią temperatura wynosząca 25 stopni Celsjusza. Rok dzieli się tu na porę deszczową, która trwa od września do maja oraz na porę suchą, w okresie od maja do sierpnia. Zamieszkiwana jest przez około 6 milionów mieszkańców.
Miasto zostało założone przez żeglarza pochodzenia portugalskiego Paulo Diasa de Novais w roku 1573. Początkowo nosiło nazwę San Paulo de Loanda. Na przełomie wieków XVII i XVIII Luanda posiadała niechlubną sławę, będąc jednym z ważniejszych ośrodków handlu niewolnikami w tej części kontynentu. Jako stolica Angoli funkcjonuje od roku 1975, kiedy to kraj uzyskał niepodległość. W kolejnych latach, niemal do 2002 roku wśród mieszkańców liczną grupę stanowili białoskórzy przybysze z Portugali. Jednak w wyniku wojen domowych, większość z nich opuściła miasto, i obecnie większość mieszkańców stanowią rodowici Afrykanie. Znaczna część mieszkańców jest wyznania rzymsko-katolickiego, toteż w mieście odwiedzić można liczne kościoły i katedry.
Luanda jest trzecim najpopularniejszym portugalsko – jÄ™zycznym miastem na Å›wiecie oraz najwiÄ™kszym oÅ›rodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym kraju. Duże znaczenie odgrywa tu przemysÅ‚ spożywczy, włókienniczy, tytoniowy, metalowy, maszynowy czy cementowy. W Luandzie znajdujÄ… siÄ™ fabryki produkujÄ…ce maszyny rolnicze oraz montownia znanej marki autobusów – MAN. Ze wzglÄ™du na poÅ‚ożenie, peÅ‚ni także funkcjÄ™ portu morskiego. W mieÅ›cie znajduje siÄ™ również miÄ™dzynarodowy port lotniczy.
W zabudowie dominują budynki kilkukondygnacyjne, jednak szybki rozwój centrum powoduje powstawanie coraz większej ilości biurowców, czy przeszklonych hoteli. Podział architektoniczny widoczny jest gołym okiem, z tego powodu w mieście wyróżnić można stare miasto, Baixa de Luanda, w którym dominuje zabudowa kolonialna, i Cidade Alta, czyli wysokie miasto, które stanowią wysokie budynku w nowoczesnym stylu. Luanda posiada także uniwersytet, powstały w 1976 roku.
Dla miłośników rozrywki miasto oferuje liczne bary, kluby i restauracje. Kupując pamiątki z podróży warto zwrócić uwagę na rękodzieła zrobione z drewna, brązu czy ceramiki, będące obrazem lokalnej kultury i tradycji.
Wśród obiektów wartych zobaczenia wymienić należy kościół Sagrada Familia, czyli kościół Świętej Rodziny, który był pierwszym tego rodzaju budynkiem o geometrycznej architekturze, bliskiej formie przemysłowej. Kolejnym jest Palacio de Ferro, którego data budowy nie jest znana. Uważa się, że został wzniesiony na początku XX wieku, a także że został on zaprojektowany przez słynnego francuskiego architekta – Gustawa Eiffela, którego nazwisko nosi najsłynniejsza wieża w Paryżu.
W mieście istnieje również Muzeum Historii Naturalnej, zlokalizowane na obszarze Fortu Fortaleza de Sao Miguel, będącego jednocześnie najstarszym budynkiem Luandy. Muzeum powstało w 1938 roku i początkowo funkcjonowało jako Muzeum Angoli, z czasem powiększone o zbiory biblioteczne oraz archiwum historii kolonialnej. Obecnie wewnątrz zobaczyć można zabalsamowane gady, ptaki, owady, a także okazałą kolekcję motyli i muszli.
W Luandzie funkcjonuje także Muzeum Sił Zbrojnych, które mieści się w budynku z 1576 roku. Obecny kształt gwiazdy, nadała fortowi przebudowa dokonana w 1664 roku. Muzeum działa od 1975 roku i związane jest z Ministerstwem Sił Zbrojnych państwa. Z terenu muzeum rozciąga się piękny widok na Luandę, dlatego warto umieścić ten punkt w planach zwiedzania miasta.
Na spacer warto wybrać się wzdłuż Alei Czwartego Lutego, w okresie kolonialnym nazywaną Avenida de Paulo Dias de Novais. Jest główną arterią stolicy, z której rozciąga się widok na zatokę. Jest także najbardziej prestiżową ulicą miasta, a także jedną z najpiękniejszych położonych na afrykańskim wybrzeżu. Znajdują się tutaj budynki rządowe, hotele i siedziby większych firm. Dla mieszkańców aleja stanowi także symbol początków wojny o niepodległość Angoli.
W sierpniu 2013 roku, Luanda po raz drugi ogłoszona została najdroższym miastem świata. Kategorie jakie były brane pod uwagę w tym rankingu to koszty zakwaterowania i wyżywienia. Angolska stolica wyprzedziła miasta takie jak Moskwa, Tokio, Singapur czy Hongkong. Mimo, iż taki wynik może być sporym zaskoczeniem, to badania nie pozostawiają złudzeń. Miesięczne koszty wynajęcia trzypokojowego mieszkania o wysokim standardzie, są o trzy razy wyższe niż wynajęcie takiego apartamentu w Sydney, i niemal dwukrotnie wyższe od cen w Moskwie. Koszt wynajęcia pokoju o średnim standardzie to około 300-400 dolarów za dobę. Natomiast na obiad w lepszej restauracji turysta musi przygotować około 100 dolarów za osobę. Posiłki w podrzędnych barach czy knajpach typu fast-food, kosztują w granicach 20 dolarów. Równie wysoko plasują się ceny produktów spożywczy czy odzieżowych, jednak pocieszającą dla turystów informacją może być cena litra benzyny, która wynosi około 0,63 dolara.