Przewodnik po Hamburgu

Hamburg

Pieter Musterd, flickr.com

Hamburg to drugie co do wielkości i liczby zaludnienia (ponad 1,7 mln mieszkańców) po Berlinie niemieckie miasto. Określane jako stolica północnych Niemiec, usytuowane jest w pobliżu ujścia rzeki Łaby do Morza Północnego. Jest to miasto na prawach kraju związkowego (jednostka administracyjna Republiki Federalnej Niemiec), a jego pełna nazwa brzmi: Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg. Stanowi duży ośrodek finansowy i przemysłowy, w którym znajduje się największy w Niemczech port morski.

Założone na początku dziesiątego wieku przez Karola Wielkiego, jako gród warowny, miasto miano Hamburg zyskało w 858 roku. W średniowieczu było największym i najważniejszym portem hanzeatyckim na Morzu Północnym. Wiele historycznych zwyczajów i obiektów funkcjonuje w Hamburgu do dzisiaj. Każdego roku, 24 lutego, od połowy czternastego wieku organizowana jest tutaj uczta na cześć świętego Macieja. W 1558 roku została otwarta, pierwsza w krajach niemieckojęzycznych, Giełda Hamburska, a w 1678 założona została (obecnie jedna z najstarszych w Europie) opera – obie funkcjonują do dzisiaj. Budynek giełdy połączony jest z budynkiem zabytkowego ratusza, który po całkowitym spłonięciu w wyniku wielkiego pożaru miasta w 1842 roku, został odbudowany w roku 1897. Budynek, wsparty na ponad czterech tysiącach dębowych pali, został zbudowany w mieszanym stylu renesansowej architektury włoskiej i architektury północnoniemieckiej – wzdłuż jego fasady ustawionych zostało, robiących niemałe wrażenie, dwadzieścia posągów cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego (od Karola Wielkiego do Franciszka II). Nad bramą główną umieszczony jest łaciński napis: Libertatem quam peperere maiores digne studeat servare posteritas, co oznacza „wolność, którą zdobyli przodkowie, niech godnie starają się zachować potomni”.

Przewodnik po Hamburgu

Miradortigre, flickr.com

Historyczne centrum miasta, w większości zniszczone podczas drugiej wojny światowej, otoczone nowoczesnymi zabudowaniami, znajduje się między kolejowym dworcem głównym (jednym z największych w Niemczech) a dzielnicą Gänsemarkt i stanowi cel wielu wycieczek turystycznych. Zwiedzając uliczki starówki można poczuć klimat starego portowego Hamburga. Możemy zwiedzić tam między innymi Krameramtswohnungen – domy wdów po członkach cechu kupieckiego kupców bławatnych, wybudowane w dwunastym wieku, Targ Rybny, znajdujący się w zabytkowym budynku dawnej hali rybnej (Fischauktionshalle), funkcjonujący od 1703 roku, na którym w każdą niedzielę, w godzinach od 5.00 do 9.30 (zimą od 7.00) można kupić niemal wszystko, Dzielnicę Spichlerzy (Speicherstadt), w której znajdują się składy portowe czynne do dnia dzisiejszego i największy na świecie magazyn dywanów orientalnych. Nad rzeką Łabą położona jest dawna wioska rybacka (Blankenese) z malowniczymi uliczkami i domkami wybudowanymi w dawnym portowym stylu. Natomiast pod rzeką przebiega Stary Tunel działający od 1911 roku, łączący portową dzielnicę St. Pauli z położoną na południowym brzegu dzielnicą Steinwerder. Jest on czynny dla samochodów osobowych od poniedziałku do piątku w godzinach 5.30 – 20.00 i w soboty w godzinach 5.30 – 16.30 (w niedziele i święta jest zamknięty) – piesi i rowerzyści mogą korzystać z niego za darmo całą dobę.

Hamburg, Niemcy

motreo, flickr.com

W panoramę miasta wpisują się wieże sześciu głównych kościołów: kościoła św. Katarzyny, kościoła św. Piotra, zbudowanego w dwunastym wieku i odbudowanego po wielkim pożarze Hamburga, kościoła św. Jakuba, w którym znajdują się słynne organy Arp-Schnitger-Orgel, kościoła św. Mikołaja, w którym z kolei warto zobaczyć mozaikę ołtarzową projektu Oskara Kokoschki oraz słynnego kościoła św. Michała, stanowiącego najstarszy zabytek barokowej architektury sakralnej północnych Niemiec. Na wieży kościelnej, mającej wysokość 132 metrów, znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać całe miasto, a także największy w kraju zegar, posiadający tarczę o średnicy ponad 24 metrów.

Wartą odwiedzenia jest ulica Jungfernstieg, położona nad rzeką Alster, stanowiąca centralny pasaż handlowy i deptak miejski, na końcu której znajduje się jezioro Binnenalster z ogólnodostępną przystanią. Nazwa ulicy pochodzi od tego, że niegdyś każdej niedzieli spacerowały po niej hamburskie rodziny, prezentując swe niezamężne córki (Jungfern). Między rzeką a dzielnicą Oberhafen, znajduje się szlak muzeów (Kunstmuseums-Meile), gdzie możemy odwiedzić między innymi Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Museum für Kunst und Gewerbe), dom niemieckiego ekspresjonisty – rzeźbiarza i malarza Ernsta Barlacha oraz Panoptikum, najstarszy i zarazem największy w Niemczech gabinet figur woskowych, prezentujący ponad sto postaci znanych z historii, kultury, sportu i showbiznesu. W hamburskim porcie przycumowany jest statek Cap San Diego – frachtowiec zbudowany w 1962 roku, pełniący funkcję muzeum, w którym można doświadczyć atmosfery życia na morzu.

Ratusz w Hamburgu

Miradortigre, flickr.com

Aż 14% powierzchni miasta stanowią rekreacyjne obszary zieleni. W samym centrum Hamburga znajduje się zespół parkowy Planten un Blomen z jeziorem, ogrodem botanicznym, palmiarnią, jednym z najstarszych na świecie planetariów oraz największym w Europie ogrodem japońskim. Park posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę wypoczynkową – łodzie wiosłowe, rowery wodne, kajaki. W lecie na otwartej scenie odbywają się tam liczne koncerty gwiazd muzyki niemieckiej i zagranicznej. Hamburg to również „miasto tysiąca mostów” – znajdują się w nim 2302 mosty (więcej niż w Wenecji czy Amsterdamie).

Ponadto, w mieście znajduje się ogród zoologiczny Hagenbecka znany z wielu gatunków zwierząt, mających do dyspozycji przestronne wybiegi, zbliżone do ich naturalnych środowisk. Atrakcją zoo jest niewątpliwie otwarty wybieg dla słoni, umożliwiający karmienie tych zwierząt przez zwiedzających oraz akwarium oferujące możliwość zanurkowania „w ciepłych wodach mórz”.

Hamburg, zdjęcie

Metro Centric, flickr.com

Dla turystów przygotowana jest bogata oferta noclegowo-gastronomiczna. Hamburskie hotele oraz hostele oferują zakwaterowanie praktycznie na każdą kieszeń, a liczne restauracje, oprócz popularnych potraw kuchni świata, serwują tradycyjną kuchnię północnoniemiecką. Poruszanie się po mieście i okolicach ułatwia rozwinięta sieć komunikacji miejskiej (HVV), w skład której wchodzą cztery linie podziemnej kolei U-Bahn, sześć linii kolei podmiejskiej S-Bahn oraz pociągi regionalne, łączące Hamburg z pobliskimi miejscowościami. Dodatkowo, do dyspozycji podróżnych pozostają autobusy (metro buses, autobusy miejskie i regionalne, ekspresowe i pośpieszne), a także promy kursujące wzdłuż nabrzeży miasta oraz odbywające rejsy po rzece Elbe. Zwiedzać miasto można również korzystając z publicznego systemu rowerowego (StandtRAD Hamburg), oferującego osiemdziesiąt stanowisk, w którym można wypożyczyć rower (pierwsze 30 minut jest za darmo).

Z Polski do Hamburga można dostać się między innymi drogą lotniczą, lądując w międzynarodowym porcie lotniczym Flughafen Hamburg (obsługującym niemal siedemdziesiąt linii lotniczych), położonym około osiem kilometrów na północny zachód od centrum miasta, w dzielnicy Fuhlsbüttel. Ze względu na niewielką odległość (około 400 km od granicy) można też zdecydować się na autobus do Hamburga – taki transport pozwala chociaż przelotnie poznać także krainę otaczającą to miasto.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...