Jest wielu poszukiwaczy takich doświadczeń turystycznych, które zapierając dech w piersiach. Są również i tacy, którzy chcą sprawdzić się w trudnych warunkach. Zawsze jednak po dalekich wyprawach, wracają do swoich bezpiecznych i sprawdzonych miejsc. Istnieje jednak taka grupa osób, która na co dzień doświadcza ekstremalnych sytuacji, ponieważ ich miejsca zamieszkania należą do nietypowych.
Coober Predy w Australii to miejsce, gdzie latem średnia temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza (czasami nawet 40). Z tego powodu większość mieszkańców mieszka pod ziemią, w specjalnie wykutych jaskiniach, ponieważ temperatura tam jest znacznie niższa. Coober Predy to miejsce, w którym wydobywa się najcenniejsze i najdroższe na świecie opale. Można wnioskować, że stanowi to motywację dla tych, którzy zdecydowali się na bytowanie w takich warunkach.
Kolejnym ekstremalnym miejscem do zamieszkania jest Kandovan w Iranie. Mieszkańcy tych terenów żyją w formacjach skalnych, podobnych do tych, które występują w tureckiej Kapadocji. Okazuje się, że niektóre „budynki” mają prawie 700 lat. Współcześnie obok domów, wykute są również w skałach bary i hotele.
Ekstremalnym miejscem do życia jest również Isortoq w Grenlandii. W tej najmniejszej wiosce regionu Ammassalik panuje niezwykle ostry klimat. Arktyczna pogoda bez najmniejszych problemów dociera do wioski, która nie jest w żaden sposób chroniona. Okazuje się, że okoliczne wysepki, dryfujące kry lodu stanowią idealne warunki do bytowania fok, które są źródłem utrzymania mieszkańców Isortoq.
Na Wyspach Owczych znajduje się wioska Gásadalur, która w 2012 roku była zamieszkiwana przez zaledwie 18 osób. Na miejsce prowadzi wysoki na 400 metrów klif. Stąd być może tak mała liczba mieszkańców tego malowniczego miejsca.
Niezwykle ekstremalnym miejscem do zamieszkania, wydaje się być wnętrze wulkanu. Okazuje się jednak, że znalazło również ono swoich zwolenników. Około 200 mieszkańców Aogashima w Japonii, zamieszkuje wnętrze wulkanu (którego ostatnia erupcja miała miejsce pod koniec XVIII wieku), ze względu na niezwykle żyzną glebę.
Jak widać motywów dla których ludzie decydują się na zamieszkiwanie w nietypowych miejscach jest wiele. Dostęp do „niezwykłości” tych miejsc, staje się jednocześnie sposobem na życie dla wielu mieszkańców.