Wakacje w górach to nie tylko poprawa kondycji fizycznej, ale przede wszystkim szansa na niezapomniane wrażenia i widoki. Decydując się na urlop w górach, można wzmocnić mięśnie i stawy, a także zahartować cały organizm. Piesze wycieczki po szlakach sprzyjają wzmocnieniu serca, a także płuc. Dodatkowo pobyt w górach może „przynieść” sporo wytchnienia, ponieważ otoczenie pięknej przyrody ułatwia wsłuchanie się siebie, a także odprężenie.
Warto jednak pamiętać, aby będąc w górach rozsądnie dawkować sobie wysiłek, ponieważ różnica ciśnień mocno wpływa na organizm. Klimat w górach to gwałtowne (i częste) zmiany temperatury, ciśnienia oraz suche powietrze. Z jednej strony czynniki te pobudzają układ immunologiczny do wytężonej pracy, z drugiej zaś osłabiają organizm, powodują bóle głowy oraz poczucie niepokoju. Adaptacja do nowych (górskich) warunków wymaga kilku dni.
Wypoczynek na szlakach górskich dedykowany jest w szczególności osobom, które chorują na astmę oskrzelową. Przebywanie na wysokości 1500 – 2000 m. n. p. m. są dla nich wyjątkowo korzystne. Takie powietrze wolne od wszystkich alergenów sprzyja także leczeniu wszelkich infekcji układu oddechowego. Wakacje w górach zaleca się także tym, którzy mają problemy z AZS (atopowym zapaleniem skóry) – zwłaszcza gdy towarzyszy im dodatkowo alergia powietrzno – pochodna. Dla osób, które cierpią z powody reumatyzmu, urlop w górach również jest rekomendowany. Nieforsujące wycieczki po szlakach pozwolą na wzmocnienie mięśni i stawów.
Im wyżej nad poziomem morza, tym mniej tlenu znajduje się w powietrzu. Zmusza to tym samym organizm do produkcji czerwonych krwinek, dlatego też górskie wakacje zalecane są osobom, które chorują na anemię. Osoby chorujące na nadczynność tarczycy także znajdą „zdrowotne ukojenie” podczas górskiego urlopu. Wypoczynek w zacisznych kotlinach sprawdzi się również u osób zestresowanych.
Z powodu zmian ciśnienia z urlopu w górach powinny zrezygnować osoby, które borykają się z chorobami serca, np. niewydolnością mięśnia sercowego, czy też chorobą wieńcową. Zbyt mała zawartość tlenu w powietrzu może doprowadzić do bólu za mostkowego, a nawet utrudnić oddychanie. Dodatkowo ostry, górski klimat, jak również nadmierny wysiłek sprawiają, że w górach zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zawałów i wszelkich wylewów.
Wybierając się na wakacje w górach, osobom z niskim ciśnieniem może dokuczać senność, zmęczenie oraz zawroty głowy. Częste zmiany pogody w górach z pewnością dadzą się we znaki osobom cierpiącym na przewlekłe migreny, a także meteopatom.