Mimo że Polska nie kojarzy siÄ™ ze zbytnio rozwiniÄ™tÄ… kulturÄ… rowerowÄ…, miÅ‚oÅ›nicy dwóch kółek także tutaj majÄ… coraz wiÄ™cej powodów do zadowolenia. Mowa chociażby o trasach turystycznych przeznaczonych dla rowerzystów. Do dyspozycji jest np. liczÄ…cy ponad 2 tysiÄ…ce kilometrów Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Åšwietna wiadomość jest taka, że ddo 2023 roku ma powstać kolejna wielka inwestycja tego typu – Mazurska PÄ™tla Rowerowa.
Kto stworzy Mazurską Pętlę Rowerową?
Za tą inicjatywą stoi Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, mające siedzibę w Mikołajkach. Powstało ono w 2014 roku i zrzeszyło kilkanaście mazurskich gmin, do których z czasem dołączyły kolejne. Jako główny cel stowarzyszenia ustalono ubieganie się o środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Działania organizacji są określone w ramach strategii, której przyświeca idea promowania i rozwoju regionu, także pod względem turystycznym. Obecnie na stronie stowarzyszenia widnieją już ogłoszenia o zamówieniach na poszczególne roboty związane z tworzeniem nowej trasy rowerowej.
Długość trasy wyniesie kilkaset kilometrów (ponad 300). Wartość całego projektu jest szacowana na 80 milionów złotych, a za jego realizację odpowiedzialne jest niemal 30 podmiotów, w tym nadleśnictwa, Zarząd Dróg Wojewózkkich i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Daje to nadzieję na bardzo kompleksowe osiągnięcie przyjętych założeń. Prace będą podzielone na trzy etapy, w ramach których powstaną ok. 100 km odcinki trasy. Zakończenie inwestycji jest planowane na rok 2023.
Atuty Mazurskiej Pętli Rowerowej
Już teraz trasÄ™ tÄ™ okreÅ›la siÄ™ jako unikat na skalÄ™ caÅ‚ej Europy, za co głównie odpowiedzialna bÄ™dzie oryginalna koncepcja poÅ‚Ä…czenia w jedno szlaku wodnego oraz rowerowego. IstotnÄ… cechÄ… PÄ™tli bÄ™dzie zintegrowanie z Green Velo – bÄ™dÄ… istniaÅ‚y Å›cieżki, które umożliwiÄ… przejazd z jednego szlaku na drugi.
Przebieg pętli jest planowany następująco: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Karwik – Pisz – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystao/Mamerki – Węgorzewo. Oznacza to, że będzie ona osadzona w osi Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Rowerzyści przemierzający szlak oprócz dostępnych w regionie atrakcji, takich jak zabytki, wydarzenia czy piękna natura, otrzymają także udogodnienia tworzone w ramach infrastruktury Mazurskiej Pętli Rowerowej. Wlicza się w to 18 miejsc obsługi rowerzystów, 10 wież widokowych, sanitariaty, stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz wiaty służące wypoczynkowi i rekreacji. Szlak będzie poprowadzony nowymi, asfaltowymi odcinkami ścieżek oddzielonych od jezdni, wyrównanymi drogami gruntowymi, jak też zmodernizowanymi odcinkami już istniejących ścieżek rowerowych.
Mazurska PÄ™tla Rowerowa zwiÄ™kszy dostÄ™pność Krainy Wielkich Jezior, w tym otworzy jÄ… na turystykÄ™ rowerowÄ…. Jest to region z ogromnym potencjaÅ‚em rekreacyjnym oraz wypoczynkowym – znajduje siÄ™ tam 111 kilometrów szlaków żeglownych, 2600 jezior, 11 rezerwatów przyrody i 29 tysiÄ™cy hektarów lasów. PÄ™tla jest jednym z dziaÅ‚aÅ„ pozwalajÄ…cych wykorzystać naturalne atuty regionu.