Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, dezorganizując życie na całym świecie. Podróżowanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy było bardzo kłopotliwe, przez co straty biur podróży oraz linii lotniczych osiągają skalę nawet 80 proc. Dlatego też coraz częściej mówi się o paszportach covidowych, czyli specjalnych dokumentach, które unormują ogólnoświatowe przepisy i pozwolą na bezproblemowe przekraczanie granic państw. Paszport potwierdzać będą, że dana osoba nie stanowi zagrożenia chorobą i może swobodnie przebywać w danym kraju.
Komisja Europejska przedstawiła już projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, czyli właśnie systemu paszportów covidowych, w których znajdą się informacje czy dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, czy już przeszła zakażenie lub czy posiada negatywny wynik testu na obecność wirusa. Paszport ma być dostępny w dwóch wersjach językowych – angielskiej oraz w języku ojczystym posiadacza, aby można było wygodnie posługiwać się nim w każdym kraju na terenie Wspólnoty. Ponadto dostępna będzie opcja elektroniczna oraz tradycyjna, papierowa, aby każdy korzystał z wygodniejszej dla siebie wersji. Niemniej wszelkie informacje będą sczytywane z kodu QR, aby zapewnić bezpieczeństwo i autentyczność danych.
Paszporty covidowe mają zawierać tylko najważniejsze informacje jak: data urodzenia obywatela, data przyjęcia szczepionki bądź data uzyskania negatywnego testu na koronawirusa. Warto dodać, że Komisja Europejska wydawać będzie paszporty tylko osobom zaszczepionym preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA). Aktualnie do użytku na terenie Unii Europejskiej dopuszczone są wyłącznie cztery szczepionki, które uzyskały aprobatę ekspertów EMA. Do tych preparatów zaliczka się szczepionki produkowane przez Pfizer/BioNTech, Modernę, AstraZenacę oraz Johnson & Johnson. Ponadto w przypadku testów honorowane będą tylko wybrane opcje i będą to: testy RT-PCR, szybkie testy genetyczne oraz testy antygenowe. Posiadając negatywny wynik takiego testu sprzed maksymalnie 72 godzin będzie można przekroczyć granicę danego państwa i uniknąć kwarantanny.
Warto dodać, że Komisja Europejska szacuje, że do końca lata 2021 roku zaszczepionych ma być już 70 proc. obywateli Unii, co pozwoli uzyskać zbiorową odporność na chorobę COVID-19 i rozpocząć powrót do normalność sprzed epidemii. Niemniej do tego czasu niezbędne są jasne procedury, dzięki którym podróżowania w celach służbowych i turystycznych będzie odbywało się wygodnie i bezstresowo. Dlatego też Cyfrowy Zielony Certyfikat ma zostać wprowadzony jeszcze przed sezonem letnim, jednak wcześniej musi zostać zaakceptowany przez Radę i Parlament Europejski. Termin głosowania jeszcze nie został podany do opinii publicznej.