Dekalog Narciarza (wg FIS)

narciarstwo

Jesień to doskonały czas na planowanie zimowego wypadu na narty. Oprócz wyboru miejsca i skompletowania potrzebnego sprzętu, warto zapoznać się z podstawowymi regułami dotyczącymi poruszania się po stoku i zachowania bezpieczeństwa. Niezależnie od posiadanych umiejętności i od tego, jak pewnie czujemy się z nartami (deską snowboardową) na nogach, obowiązują nas określone zasady, których przestrzeganie uchroni nas oraz innych użytkowników stoku przed niebezpieczeństwem.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – International Ski Federation) opracowała tak zwany „Dekalog Narciarza” – zestaw reguł obowiązujący wszystkie osoby poruszające się (i przebywające) po trasach narciarskich, w każdym miejscu na świecie. Zgodnie z nim należy:

  1. Uważać na inne, korzystające ze stoku w tym samym czasie co my, osoby – między innymi poprzez dbanie o gwarantującą bezpieczeństwo jakość sprzętu oraz zachowywanie się w sposób niestanowiący zagrożenia.
  2. Panować nad prędkością, czyli dostosować prędkość i sposób jazdy do posiadanych umiejętności, ukształtowania terenu i warunków na stoku oraz zachowywać gwarantujące bezpieczny zjazd odległości od innych osób.
  3. Trzymać się wybranego uprzednio toru zjazdu i zgodnie z zasadą pierwszeństwa, przysługującego osobom znajdującym się „przed” i „poniżej” skupiać się nad trasą znajdującą się przed sobą.
  4. Ostrożnie wyprzedzać zarówno osoby zjeżdżające, jak i stojące na stoku, zachowując przy tym bezpieczne odległości i nie przeszkadzając innym.
  5. Ostrożnie włączać się do ruchu – podobnie jak podczas rozpoczynanie jazdy samochodem, należy upewnić się czy w tym momencie nie stanowimy zagrożenia dla innych.
  6. Unikać częstych postojów na trasie, które mogą przeszkadzać innym narciarzom, a nawet stwarzać zagrożenie – wskazane jest zatrzymywania się na poboczu trasy.
  7. Schodzić ze stoku, a jeśli pojawi się taka potrzeba, również podchodzić pod stok wyłącznie jego obrzeżami – należy pamiętać, że każda trasa narciarska przeznaczona jest wyłącznie do jednokierunkowych zjazdów.
  8. Stosować się do informacji umieszczonych na znakach i tablicach, znajdujących się wzdłuż trasy.
  9. Zapewnić pomoc osobie, która podczas zjazdu uległa wypadkowi – poprzez udzielenie pierwszej pomocy, wezwanie służb ratowniczych oraz zabezpieczenie miejsca wypadku.
  10. Udzielić informacji na temat swojej tożsamości, bez względu czy jest się poszkodowanym, sprawcą, czy świadkiem wypadku.

Oprócz przestrzegania powyższych zasad, służby ratunkowe zalecają, aby: przed wejściem na stok nie spożywać alkoholu, zjeżdżać tylko w zapiętym kasku narciarskim, nie zbaczać z wyznaczonych tras, zwracać uwagę na ratraki i inne sprzęty pracujące na stoku, zwracać uwagę na zmieniające się warunki atmosferyczne, posiadać przy sobie telefon komórkowy, przez który w razie potrzeby będzie można wezwać pomoc oraz dostosować plany zjazdowe własnej kondycji i posiadanych umiejętności.

Decydując się na konkretną trasę, należy zapoznać się z panującymi na niej warunkami, stopniem trudności, występowaniem przeszkód itd. Wszystkie komercyjne trasy narciarskiej oznaczone są w kilkustopniowych skalach – w Europie obowiązują cztery stopnie trudności, oznaczone kolorami:

  • trasa zielona (tzw. ośla łączka) – łagodne stoki, o niewielkim nachyleniu, uniemożliwiające rozwinięcie znacznych prędkości, dostosowane do osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem, w tym dzieci;
  • trasa niebieska – najpopularniejsza, przeznaczona dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów, charakteryzująca się brakiem płaskich odcinków;
  • trasa czerwona (znaczny poziom trudności) – przeznaczona dla osób posiadających spore umiejętności narciarskie;
  • trasa czarna (najtrudniejsza) – z wieloma przeszkodami w postaci bardzo stromych odcinków, połaci lodu, zwężeń, nieoczekiwanych zakrętów, wzniesień i zagłębień, przeznaczona dla osób świetnie radzących sobie na stoku.

Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...