Dieta wegetariańska z ciekawostki zamienia się w coraz powszechniejszy sposób żywienia. Wraz z popularyzacją rośnie wiedza na jej temat i okazuje się, że wegetarianizm to rozwiązanie korzystne także dla osób lubiących aktywnie spędzać czas.
W Polsce zachodzą procesy, które bogate kraje mają już za sobą. Jeszcze niedawno dieta wegetariańska była u nas postrzegana jako kompletne wydziwianie, do tego ze szkodą dla własnego zdrowia. Jednak obecnie osoby nie jedzące mięsa coraz częściej spotykają się ze zrozumieniem i, co pewnie ważniejsze, w większej ilości miejsc mogą liczyć na wegetariański posiłek.
Wyjście diety wegetariańskiej z niszy jest połączone ze wzrostem świadomości na jej temat. Do lamusa odchodzą mity odnośnie tego, że brak mięsa w diecie powoduje anemię i stopniową degenerację organizmu. Naukowcy coraz częściej wykazują, iż jest wręcz odwrotnie – wegetarianie mają lepsze zdrowie niż mięsożercy.
Trend ten umocnił się na tyle, iż przyznano również, że dieta wegetariańska jest odpowiednia dla osób uprawiających sport. W 2009 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne, zajmując stanowisko w tej sprawie, przyznało że wegetarianizm jest odpowiedni dla osób na wszystkich etapach życia, w tym dla kobiet w ciąży i okresie laktacji oraz dla sportowców. Co więcej – opinia ta dotyczy również dużo bardziej restrykcyjnej diety wegańskiej.
Oczywiście same opinie środowisk naukowych mogą nie być przekonujące. Jednak o tym, że dieta bezmięsna nie ogranicza możliwości uprawiania sportu, nawet wyczynowo, świadczą przykłady: wegetarianinem jest chociażby zawodnik MMA Jake Shields, wśród wegan znajduje się wielu biegaczy, w tym maratończycy Jeffrey Eggleston oraz Scott Jurek. Ich osiągnięcia są wystarczającym argumentem w dyskusji nad tym, czy dieta wegetariańska nadaje się dla sportowców.
Jeżeli więc myślisz o wyeliminowaniu mięsa ze swojej diety, obawiasz się jednak tego, czy nie zmusi cię to do zrezygnowania z aktywnego trybu życia, porzuć swoje lęki. Dieta wegetariańska bez stosowania suplementacji i królewskiego menu jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników, także tych, które są potrzebne dla osób intensywnie trenujących. Jedyne o czym musisz pamiętać, to dbanie o racjonalne odżywianie się. Ale to wskazanie nie wynika z wegetarianizmu, lecz z ogólnych wymogów – wzmożony wysiłek wymaga dobrego wsparcia dla ciała. Szkodliwa będzie każda źle skomponowana dieta, nie ważne, czy mięsna, czy bezmięsna.