„A gdyby tak rzucić wszystko i ruszyć w Bieszczady” – to popularne powiedzenie symboliczne wskazuje Bieszczady jako miejsce spokoju, gdzie można zapomnieć o troskach dnia codziennego. Przepiękne pasmo górskie przyciąga turystów z całej Polski na najlepsze górskie wycieczki i wypoczynek na łonie natury. Szlaki nie są wymagające tak jak te w Tatrach, dlatego Bieszczady doskonale sprawdzają się także na wyjazd z dziećmi. Jaką miejscowość najlepiej wybrać na taki wyjazd?
Solina
Jedna z najbardziej znanych wsi w Polsce. Solina, choć położona w górach, oferuje dostęp do unikatowego Jeziora Solińskiego, zwanego „bieszczadzkim morzem”. Miejscowość rozwinęła się kilkadziesiąt lat temu, gdy na początku lat sześćdziesiątych XX wieku powstał sztuczny zbiornik wodny. Poza piękną przyrody w Solnie można zobaczyć także specjalną Zaporę. Ponadto ośrodek oferuje szereg wodnych atrakcji – wycieczki promowe, kajaki, rowerki wodne czy nawet wypożyczenia żaglówek, a w okresie letnim nad jeziorem można cieszyć się z kąpieli wodnych i słonecznych.
Ustrzyki Górne
Najbardziej popularna miejscowość w Bieszczadach ze względu na swoje strategiczne położenie. To właśnie tu zaczyna się najwięcej szlaków. Z Ustrzyk można rozpocząć wędrówkę na Połoninę Caryńską. Położona między dolinami Prowczy i Wołosatego oferuje niezapomniane widoki na okoliczne wzgórza, m.in. na z Tarnicę i Halicz. Szlak ma 4 kilometry, a do zdobycia są 4 szczyty – najwyższy Kruhly Wierch ma 1297 m n.p.m. Osoby, które lubią dłuższe wyprawy z Ustrzyk mogą się wybrać także na Połoninę Wetlińską, liczącą aż 8 km, z najwyższym szczytem Roh o wysokości 1255 m n.p.m.
Wołosate
Ciekawym miejsce na mapie Bieszczad jest miejscowość Wołosate, najdalej wysunięta na południe wieś w Polsce. To właśnie tu rozpoczyna się najpopularniejszy szlak w Bieszczadach, szlak na Tarnicę, czyli najwyższy punkt gór. Dwugodzinny na marsz na wysokość 1346 m n.p.m. gwartuje zapierające dech w piersiach widoki. Warto dodać, że na szczycie Tarnicy znajduje się słynny krzyż, który postawiono na pamiątkę wspinaczki Karola Wojtyły w 1954 roku.
Smolnik
Ważny ośrodek turystyczny w Bieszczadach, oferujący dobre zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Liczne zabytki i atrakcje turystyczne sprawiają, że wielu turystów chętnie zatrzymuje się tu na cały urlop. Najbardziej znanym zabytkiem tej miejscowości jest XVIII-wieczna cerkiew św. Michała Archanioła o bardzo charakterystycznej architekturze przypominającej wiejskie domki. Ponadto łatwo stąd dojechać do innych atrakcji Bieszczad, np. wodospadu Szepit, znajdujący się na potoku Hylatym. Cały wodospad ma około 8 metrów, ale składa się on z kilku mniejszych, a wokół wodospadu biegnie specjalna ścieżka historyczno-przyrodnicza “Hylaty”, chętnie odwiedzana przez turystów.