Bieganie to świetny rodzaj aktywności fizycznej: relaksuje, dobrze wpływa na całe ciało oraz na psychikę i co bardzo ważne – można je uprawiać niemal wszędzie. Jeśli przymierzasz się do rozpoczęcia przygody z joggingiem, pewnie już postawiłeś sobie pytanie: jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Spróbuję ci w tym pomóc.
Przeczesując internet w poszukiwaniu informacji, nie daj się wpędzić w paranoję – buty mają być po prostu wygodne i nie ma co przesadzać z ilością nowoczesnych systemów w nich oferowanych. Nie oznacza to, że nie warto poświęcić trochę uwagi temu tematowi. W końcu to właśnie ta część garderoby jest najważniejsza przy bieganiu.
Aby wyjaśnić ci, jak dobrać buty do biegania, stworzyłem krótki poradnik, który w trzech krokach pomoże podjąć ci właściwą decyzję. Pamiętaj, że dobrze dobrane obuwie zmniejsza ryzyko kontuzji i sprawia, że trening jest po prostu przyjemniejszy.
1. Wybór obuwia odpowiedniego do terenu
Jeśli większość twojej trasy będzie położona w terenie i nie będziesz poruszał się po utwardzonych powierzchniach (asfalt, kostka itp.), możesz rozważyć zakup butów trailowych, czyli przełajowych. Mają one agresywniejszą podeszwę i zapewniają lepsze trzymanie w trudnych warunkach. Do scenerii typowo miejskich lepsze będą buty szosowe, chociaż i jedne i drugie sprawdzą się w obydwu przypadkach, tyle że mogą zaoferować ci mniejszy komfort i słabszą ochronę stopy.
2. Wybór obuwia odpowiedniego do pronacji
Pronacja to zagadkowy termin, z którym pewnie już się zetknąłeś. Oznacza on skrętny ruch, jaki wykonuje stopa w pierwszej fazie kontaktu z podłożem. Wyróżnia się stopy neutralne, supinujące oraz pronujące. Dobór butów do biegania warto wykonać z uwzględnieniem tego czynnika.
Jak rozpoznasz typ swojej stopy? Istnieje na to bardzo prosty, domowy sposób. Przygotuj sobie naczynie z wodą, w którym zmieści się twoja stopa (np. miska lub taca) oraz kartkę papieru, karton, gazetą. Połóż je blisko siebie, następnie wstaw stopę do naczynia, tak aby zamoczył się jej spód. Teraz wykonaj krok na papier i obejrzyj pozostawiony ślad. Jeżeli jego przednia część łączy się z tylną węższym przesmykiem, masz stopę neutralną. W przypadku braku połączenia – stopa jest supinująca. Jeśli zaś odcisnął się niemal cały ślad, twoja stopa jest pronująca.
3. Wybór obuwia w odpowiednim rozmiarze
To oczywiste, że obuwie do biegania musi być odpowiedniego rozmiaru, jednak dobór jest tu trochę inny niż w przypadku butów do codziennego użytku. Buty do biegania muszą być nieco większe, zaleca się jakieś 0,5 cm luzu. Do tego przymierzaj je w takiej skarpetce, w jakiej będziesz trenował. Pamiętaj też, że podczas biegania stopa puchnie – z tego względu najlepiej dobierzesz rozmiar udając się do sklepu pod koniec dnia, gdy twoje kończyny będą już zmęczone.
Jak widzisz dobieranie właściwych butów biegowych nie jest zadaniem aż tak skomplikowanym. Mam nadzieję, iż moje porady okażą się pomocne i już niebawem rozpoczniesz treningi.