Kontuzje rowerzysty

KontuzjaKontuzje to, wbrew pozorom, nie tylko przypadłość zawodowych sportowców, ale każdego człowieka, który po prostu porusza się o własnych siłach. Każdy uraz mięśni, kości i stawów oraz stłuczenie można nazwać kontuzją. Ilość i wielkość urazów zależy od stylu życia, wieku i sprawności człowieka. Najbardziej na kontuzje narażone są osoby zawodowo uprawiające różne sporty oraz te, które w ogóle nie dbają o sprawność swojego ciała.

Ludzie uprawiający sport narażenie są na dwa rodzaje kontuzji:

  • wynikajÄ…ce z przetrenowania – dochodzi do nich wtedy, gdy ciaÅ‚o eksploatowane jest za bardzo i mięśnie i stawy po prostu nie wytrzymujÄ…. Dochodzi do np. zerwania mięśni i Å›ciÄ™gien.
  • kontuzja może siÄ™ też przytrafić wtedy, gdy niedostatecznie lub wcale nie rozgrzejemy organizmu przed wysiÅ‚kiem fizycznym. Tak jak w przypadku przetrenowania, może dojść do naderwaÅ„, skrÄ™ceÅ„ stawów, a także do bolesnych skurczy, które można odczuwać przez kilka kolejnych dni.

Ludzie, którzy nie zmuszają się do żadnej aktywności fizycznej, też mogą boleśnie odczuć tego skutki. Zastałe stawy i ścięgna oraz nierozciągane mięśnie i kręgi w kręgosłupie mogą ulec urazowi nawet podczas zwykłego schylenia się po coś z podłogi. Podczas poślizgu zimą na chodniku osoby mniej sprawne mają większe szanse na upadek, ponieważ ich koordynacja ruchowa jest słabsza, a i po samym upadku trudniej zazwyczaj jest im się podnieść. Więc, aby zapobiegać kontuzjom, wystarczy przynajmniej dwa razy w tygodniu gimnastykować się po 20-30 minut.

Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane, wystarczy zwykły stretching, czyli rozciąganie i uelastycznianie mięśni, a także rozgrzewanie stawów. Kolejną ważną rzeczą jest prawidłowe odżywianie się. W diecie każdego człowieka w zależności od jego wieku powinny się znaleźć produktu, które dostarczają organizmowi odpowiednie dawki witamin i mikroelementów, które są budulcem mięśni i kości. Jeśli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana, wtedy człowiek mniej choruje, a jego ciało jest mniej podatne na urazy.

Jeśli dojdzie już do jakiejś kontuzji np. skręcenie stawu skokowego lub złamanie, należy je dobrze wyleczyć i przez jakiś czas po ustaniu bólu oszczędzać dane miejsce. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te urazy będą powracać zwłaszcza wtedy, gdy upłynie zbyt mało czasu po ich powstaniu, warto wtedy chronić te miejsca np. opaskami magnetycznymi albo bandażami elastycznymi.

Jeden komentarz do artykułu

  1. Edyta pisze:

    Kontuzje to prawdziwe utrapienie…. pamiÄ™tam jak kilka lat temu zÅ‚amaÅ‚am nogÄ™ na stoku narciarskim, jednÄ… z metod rehabilitacji jakÄ… poleciÅ‚ mi lekarz byÅ‚a jazda na rowerze. Wzięłam wtedy rower męża – bo byÅ‚ bardziej przystosowany do „trudnej” jazdy po nierównym terenie (o ile dobrze pamiÄ™tam to byÅ‚ jeden z rowerów Gianta przystosowany do off roadu)i zaczęłam jeździć. Codzienne, regularne ćwiczenia pomogÅ‚y. MyÅ›lÄ™, że gdyby nie rower wtedy, to dziÅ› mogÅ‚abym odczuwać negatywne skutki tej kontuzji.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak siÄ™ przygotowaÄ

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...