Wycieczka w inne regiony świata, szczególnie w obszary tropikalne lub subtropikalne, może nam dostarczyć mocnych, ale nieplanowanych i niepożądanych wrażeń. Chodzi o tzw. choroby egzotyczne. Część z nich stwarza realna zagrożenie dla zdrowia i życia.
Żółta febra (żółta gorączka)
WystÄ™puje w Afryce oraz w Amerykach PoÅ‚udniowej i Åšrodkowej. Roznoszona jest przez komary. Jest na niÄ… szczepionka, lecz mimo to w tych regionach wciąż zbiera krwawe żniwo. Co wiÄ™cej – globalnie liczba zachorowaÅ„ roÅ›nie. SwojÄ… nazwÄ™ zawdziÄ™cza temu, że wielu infekcjom towarzyszy żółtaczka. JeÅ›li osoba zostanie zainfekowana, po okresie inkubacji trwajÄ…cym do 6 dni, wchodzi w pierwszÄ… fazÄ™ choroby, która w 15% przypadkach przeksztaÅ‚ca siÄ™ w fazÄ™ ostrÄ…, z konsekwencjami obejmujÄ…cymi trwaÅ‚e uszkodzenie nerek i wÄ…troby.
Cholera
Pandemie cholery były notowane w Polsce jeszcze pod koniec XIX wieku. Obecnie na tę chorobę przewodu pokarmowego można zachorować wskutek spożycia wody zainfekowanej przecinkowcem cholery (bakteria). Chorobie towarzyszy ostra biegunka oraz wymioty. Leczenie jest objawowe i polega głównie na zapobieganiu odwodnienia. Można stosować WHO-ORS (WHO oral rehydration solution), czyli roztwór 3,5 g soli kuchennej, 2,9 g cytrynianu sodu, 1,5 g chlorku potasu i 20,0 g glukozy na 1 litr wody.
Malaria
Jest to choroba pasożytnicza roznoszona przez komary. Komar, pijÄ…c krew czÅ‚owieka, wprowadza do krwiobiegu jednokomórkowego pierwotniaka. PoczÄ…tek objawów to wysoka gorÄ…czka i dreszcze, nudnoÅ›ci, bóle gÅ‚owy, wymioty. Później gorÄ…czka ustÄ™puje obniżeniu temperatury ciaÅ‚a, stÄ…d inna nazwa malarii – zimnica. W przypadku niektórych typów infekcji mogÄ… wystÄ™pować nawroty, nawet po latach. Do tego istnieje możliwość wystÄ…pienia wczesnych i późnych powikÅ‚aÅ„, wiążących siÄ™ z poważnym upoÅ›ledzeniem funkcji organizmu, np. z niewydolnoÅ›ciÄ… nerek, niedokrwistoÅ›ciÄ…, chÅ‚oniakiem Burkitta czy zwłóknieniem wsierdzia. Dotychczas nie ma opracowanej skutecznej szczepionki na malariÄ™, wiÄ™c profilaktyka polega na unikaniu ukÄ…szenia przez komary (moskitiery, repelenty itd.). Do tego coraz częściej pasożyt zaczyna wykazywać odporność na dotychczas stosowane leki malaryczne.
Polio
Właściwie polio to nazwa wirusa, a choroba przez niego wywoływana nazywa się chorobą Heinego-Medina. Kampanie szczepień wyeliminowały tę chorobą z Ameryki Północnej oraz Europy, jednak nadal można się zarazić w krajach afrykańskich. Do inekcji dochodzi drogą fekalno-oralną. U 0,1% zakażonych rozwija się postać porażenna choroby. Może ona prowadić do porażenia mózgu (śmiertelne) oraz do powikłań (zespół porażenny występujący do 30 lat od przebytej choroby, u 30% osób, które przeszły postać porażenną).
Denga
Infekcja dengi jest wywoływana przez wirusa. Towarzyszy jej m.in. wysypka, wyglądająca podobnie jak przy odrze. Podobnie jak w przypadku malarii, brak jest skutecznej szczepionki. Z dengą walczy się m.in. ograniczając liczebność komarów poprzez redukcję ich siedlisk. Ostrą dengę leczy się jedynie objawowo.
Blastomykoza
W odróżnieniu od wcześniej opisanych chorób, ta ma się świetnie w regionach tzw. cywilizacji zachodu. Nazywana jest blastomykozą północnoamerykańską i występuje w części regionów USA. Jest to przewlekła choroba ropna, wywoływana przez grzyba Blastomyces dermatitidis.
Biegunki
Wizyta w krajach tropikalnych lub subtropikalnych może się zakończyć biegunką wywołaną przez bakterie lub pasożyty. Czasami przyczyny biegunki pozostają niezidentyfikowane. Ich przebieg może być ostry, jednak zazwyczaj przy zachowaniu wymaganych środków ostrożności (m.in. dbaniu o nawodnienie) nie stwarzają zagrożenia trwałych uszkodzeń.
Zespół larwy wędrującej
Wywoływany jest zainfekowaniem larwami tęgoryjców. To jedna ta z chorób, która może się przyśnić jako koszmar. Pasożyty wędrują pod skórą, pozostawiając po sobie charakterystyczne, kanalikowate ślady. Na szczęście nie dochodzi do zakarzenia narządów wewnętrznych, więc takie infekcje są niekomfortowe, jednak mało groźne.