Czytelnicy Magazynu National Geographic wybrali 7 cudów Polski. W głosowaniu udział brali internauci. Zwycięzcą szóstej edycji zostało Planetarium EC1. Zdobyło aż 19,09 proc. wszystkich głosów. Do plebiscytu nominowane były 32 niezwykłe miejsca z naszego kraju.
Planetarium EC1 znajduje się w Łodzi. Rozpoczęło działalność 8 stycznia 2016 roku. Jest najnowocześniejszym tego typu miejscem w kraju. Jego kopuła ma 18 metrów średnicy, a sala wyposażona jest w 110 wygodnych miejsc. Posiada sferyczny ekran o średnicy 14 metrów. Planetarium organizuje średnio 40 pokazów tygodniowo. Dla osób zwiedzających wyświetlane są filmy w systemie projekcyjnym o rozdzielczości 8K i nagłośnieniem zapewniającym dźwięk najwyższej jakości.
Na drugim miejscu z znalazło się muzeum Hydropolis we Wrocławiu. Budowa obiektu kosztowała 59 milionów złotych. Znajduje się ono w podziemiach MPWiK, a jego ekspozycje poświęcone są wodzie oraz jej roli z ludzkim życiu. Na interaktywnych ekranach i hologramach można obejrzeć także, jak powstała nasza planeta.
Trzecie miejsce zajął Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, który jest przykładem architektury ludowej. W jego skład wchodzą kościoły w Klępsku, Kosieczynie i w Chlastawie. To zabytkowe kościółki wybudowane w stylu gotycko-renesansowym. Znajdują się obok siebie na trasie 23 kilometrów. Urzekają bogactwem wnętrz i harmonią bryły.
Na czwartym miejscu znalazło się Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu. Jest to obiekt kulturalny o powierzchni 22 000 mkw. Budynek jest nowoczesny i ma ciekawą architekturę. Znajdują się w min sala koncertowa i kameralna oraz inne pomieszczenia. Stanowi ono przestrzeń dla koncertów, targów, prezentacji samochodów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych.
Na piątym miejscu uplasował się Mural Opowieść Śródecka w Poznaniu. Dzieło nosi tytuł „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Opowiada historię Środki. Jest także wspomnieniem dawnego życia małego miasteczka, w którym mieszkało i pracowało wielu rzemieślników i kupców. Miasto zapłaciło za niego około 30 tysięcy złotych i znajduje się na ścianie jednego z poznańskich budynków. Jest on częścią akcji „Centrum Warte Poznania”.
Szóste miejsce przypadło roztoczańskim szumom. Są to wodospady, które powstały na rzekach Roztocza. Znajdują się tam trakty konne i rowerowy szlak do Lwowa, a krajobraz urozmaicają wąwozy lessowe, faliste pola uprawne i lesiste wzgórza.
Siódme miejsce zajęła ścieżka geoturystyczna w Łęknicy. Znajduje się ona w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych. Dawne wyrobiska kopalni wypełniła woda, co spowodowało, że zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Gołym okiem widać tam, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko. Trasa ma 5 kilometrów długości i pozwala na zapoznanie się z elementami rzadkiego krajobrazu pokopalnianego.