„Afrykarium” to niezwykłe miejsce przedstawiające rozmaite ekosystemy powiązane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Ten edukacyjny kompleks znajduje się we Wrocławiu i składa się z 19 akwariów i basenów o łącznej pojemności 15 000 000 litrów wody. Znajdują się w nich zwierzęta, które zamieszkują rzekę Nil, plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, a także plaże Namibia oraz Dżunglę dorzecza Kongo.
Jedną z ekspozycji stanowi Wybrzeże Szkieletów w Namibii z kotikami afrykańskimi oraz pingwinami. Dalej można natknąć się na Rafę Morza Czerwonego, w której znajduje się około 1500 niezwykle kolorowych ryb, a także 1200 sztucznych koralowców.
„Afrykarium” to kompleks, w którym znajdują się zwierzęta zamieszkujące dorzecze Nilu takie jak: hipopotamy nilowe (tzw. Konie Rzeczne), będące bardzo reprezentatywnym elementem wystawy. Nieopodal nich występują mrówki oraz kolonia golców. Golce to gryzonie, które cechuje duża niezdarność, a także nietypowy wygląd. Stanowi to atrakcję dla zwiedzających i zawsze wywołuje uśmiech na ich twarzach.
W dalszej kolejności ekspozycji usytuowane są akwaria z rybami zamieszkującymi endemiczne jeziora Tanganiki i Malawi. Jest to niezwykła ekspozycja ekosystemu, ponieważ stanowi najbogatszą kolekcję gatunków występujących wyłącznie w tych zbiornikach wodnych.
W sektorze Afryki Wschodniej można spotkać małe antylopy (dikdiki), a także ptaki: ibisy, waruga oraz cztery gatunki kaczek egzotycznych. W tym miejscu kompleksu zlokalizowane są dwa małe wodospady, a także odsłaniany dach, który latem stanowi dużą atrakcję dla turystów.
Kolejny etap w podróży przez „Afrykarium” stanowi przestrzeń z Kanałem Mozambickim, gdzie zamieszkują rekiny, płaszczaki oraz inne ryby. W tym właśnie miejscu znajduje się serce „Afrykarium”. Stanowi je około 20 – metrowy, akrylowy tunel, z oknami o powierzchni 40 m. kw., których grubość sięga 30 centymetrów.
Następnym punktem na mapie zagrożonych ekosystemów jest Wybrzeże Szkieletów w Namibii, gdzie mieszkają kotiki oraz pingwiny przylądkowe. Można je oglądać z dwóch miejsc w „Afrykarium”, nad wodą i pod wodą. Podwodny punkt widokowy prezentuje dwa akwaria gdzie mieszkają mureny, seleny oraz rekin rogaty.
Zwierzęta zamieszkujące przestrzeń zarezerwowaną dla dżungli otaczającej rzekę Kongo, to głównie krokodyle oraz manaty (syreny), które należą do niezwykle roślinożernych ssaków. W tej części kompleksu znajdują się również cztery gatunki ptaków. W przyszłości ten fragment „Afrykarium” mają zamieszkiwać także małpy.
Pobyt w Afrykarium stanowi alternatywną formę spędzania czasu wolnego, łączącą w sobie edukację z rozrywką.