Berlin -stolica i jednocześnie największe miasto Republiki Federalnej Niemiec, a także siedziba rządu. Trzecie pod względem wielkości, po Londynie i Paryżu, miasto Unii Europejskiej, o powierzchni 890 km2, z niemal 3,5 milionem mieszkańców.
Chronologicznie pierwszej informacji o mieście doszukać się można w roku 1237. Na przestrzeni wieków Berlin pełnił funkcję stolicy Brandenburgii, Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Po zakończeniu II wojny światowej, miasto podzieliło się na część wschodnią i zachodnią. Pierwsza istniała jako stolica Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a druga Berlin Zachodni. W sierpniu 1961 roku pomiędzy dwoma częściami miasta powstał długi na ponad 150 km mur. Budowla oddzielająca NRD od Berlina Zachodniego, czyli Republiki Federalnej Niemiec, była najbardziej znanym na świecie symbolem zimnej wojny, a próby jego przekroczenia dla wielu ludzi skończyły się śmiercią. Między obszarami po obu stronach muru narastały widoczne różnice społeczne i polityczne. W nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku mur został obalony, a przed Niemcami otworzyła się perspektywa ponownego zjednoczenia. W kolejnych latach Berlin ponownie stał się stolicą kraju, siedzibą prezydenta, Bundestagu i Bundesratu.
Miasto leży we wschodniej części Niemiec, nad rzekami Sprewą i Hawelą. Znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej, ze średnią temperaturą roczną 9,1 °C.
Berlin dzieli się na 12 dzielnic, po niemiecku Bezirk. Obecny podział funkcjonuje od roku 2001, kiedy to zmniejszona liczbę dzielnic z 23 do 12, w celu znalezienia oszczędności. Poszczególne dzielnice posiadają własne samorządy, a także zakres praw zbliżonych do praw miejskich.
Berlin jest istotnym ośrodkiem finansowym i gospodarczym, stojąc na czele jednego z najlepiej rozwiniętych krajów na świecie. Głównymi gałęziami przemysłu jest przemysł elektroniczny, transportowy, maszynowy i odzieżowy. W mieście organizowane są międzynarodowe targi o znaczeniu globalnym, związane między innymi z kolejnictwem, a także turystyką.
Stolica Niemiec jest bowiem także atrakcyjna pod względem wielości o obiektów o walorach turystycznych. W mieście znajduje się wiele muzeów oraz instytucji kulturalnych. Miejski krajobraz urozmaicony jest licznymi parkami, skwerami oraz zielonymi elementami architektury.
Odwiedzając stolicę naszego zachodniego sąsiada nie można pominąć pomników pamięci po murze berlińskim. Po śródmiejskiej stronie dawnego muru znajduje się na przykład Ścieżka Pamięci Muru Berlińskiego, będąca stałą wystawą, na którą składa się 21 tablic informacyjnych w 4 językach. Wystawa zawiera między innymi zdjęcia oraz zapiski upamiętniające tamte zdarzenia, w tym historie, udanych i nieudanych prób przedarcia się na drugą stronę barykady. Ponadto w mieście znajduje się Mauermuseum, czyli Muzeum Muru, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Berlinie.
Kolejną atrakcją jest zabytkowa budowla, powstała w latach 1788-1791 – Brama Brandenburska. Stanowi symbol pokoju i wolności. Zabytek umieszono nawet na rewersach niemieckich monet, 10, 20 i 50 eurocentów jako pamiątkę zjednoczenia państwa niemieckiego. Wysoka na 26 metrów, charakteryzuje się stylem wczesnoklasycystycznym, zaś materiałem wykorzystanym do jej zbudowania był piaskowiec biały. W bramie znajduje się pięć przejazdów oddzielonych kolumnami, a umieszczone na niej postaci mają znaczenie symboliczne i były inspirowane mitologią. Obecnie Brama zamknięta jest dla ruchu pojazdów, z uwagi na możliwość powstania uszkodzeń w użytym materiale, spowodowanych emisją spalin. Pojawiają się jednak pomysły, aby wydawać jednorazowe pozwolenia na przejazd pojedynczych pojazdów, np. dla nowożeńców.
Warta zobaczenia jest także siedziba Reichstagu, czyli gmach Parlamentu. Od 1994 roku odbywają się tam obrady Zgromadzenia Narodowego, które mają miejsce raz na pięć lat, w celu wyboru prezydenta. Budynek powstał w duchu neorenesansu, a jego budowa trwała 10 lat, od 1884 roku. W 1933 roku budynek doznał dużych obrażeń w wyniku pożaru oraz działań wojennych. W latach 60 XX wieku został odbudowany, a jego forma nieco zmodernizowana. Nad salą obrad znajduje się efektowna kopuła o wysokości 75 metrów. Nie uszło to uwadze kleryków, którzy krytykowali to rozwiązanie, podkreślając, iż powinno ono być zarezerwowane dla budowli sakralnych i cesarskich. Z tego powodu autor projektu zmuszony był przenieść kopułę znad Sali Obrad nad zachodnią halę wejściową. Zwieńczeniem kopuły jest korona cesarska.
Berlin posiada jeszcze jeden charakterystyczny symbol, pokazywany w mediach przy okazji parad, pochodów czy protestów. Jest nim Kolumna Zwycięstwa znajdująca się w parku Tiergarten, zaprojektowana w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w 1864 roku w wojnie duńskiej. Oficjalne odsłonięcie miało jednak miejsce dopiero w październiku 1873 roku. Początkowo budowla znajdowała się na Placu Królewskim, obok którego 21 lat później powstał Reichstag. Na polecenia Adolfa Hitlera kolumna została przeniesiona na swoją obecną lokalizację oraz powiększona o jedną kondygnację.
Berlin ponadto ma do zaoferowania dla turystów bogate życie rozrywkowe i kulturalne. Na długiej liście klubów, znajduje się między innymi ten o intrygującej nazwie – Club der Polnischen Versager”, czyli Klub Polskich Frajerów. Wyruszając w miasto z zamiarem skosztowania najsłynniejszego niemieckiego złocistego trunku, w produkcji którego podobno Niemcy są przodownikami, skosztować należy typowej niemieckiej przekąski, np. białej kiełbasy ze słodką musztardą, która do piwa nadaje się idealnie.
Poza licznymi restauracjami, pubami czy galeriami, miasto oferuje wiele centrów handlowych i ekskluzywnych sklepów dla przybywających co roku gości. Tradycja sieci handlowych sięga tu ponad 100 lat wstecz, kiedy to powstał 6-o kondygnacyjny dom handlowy KaDeWe, którego odwiedzenie może pochłonąć bez problemu cały dzień. Po wyjściu z centrum, na placu przed wejściem do kościoła Św. Mikołaja, czyli Nikolaiviertel, nabyć można pamiątkę z podróży w postaci misia Buudy Bear- pluszowego oczywiście. Niebieski miś – pomnik z namalowaną mapą świata stanowi symbol tolerancji, zrozumienia i pokoju, którym to wartościom hołduje Berlin.
Doskonale rozwinięte jest całe zaplecze turystyczne, w tym spora baza noclegowa.
Dla osób chcących zwiedzić miasto jak najmniejszym kosztem, godne polecenia są nastrojowe hostele i kwatery umieszczone w starych kamienicach. Przy niewielkim budżecie warto także pomyśleć o statku hotelowym „ Eastern Comfort”, który przycumowany jest do nabrzeża Szprewy. Jednak miasto dysponuje także obiektami o wyższym standardzie dla najbardziej wymagających.
W Berlinie znajduje się kilka miejsc widokowych, z których rozprzestrzenia się widok na jedną z najbardziej rozwiniętych stolic świata. I tak panoramę można podziwiać z galerii obiegającej kopułę Katedry Berlińskiej czy z wieży telewizyjnej przy Alexanderplatz. Nowością wśród propozycji dla turystów jest możliwość lotu nad miastem Junkersem Ju 52. Jest to jednak nie mały wydatek, bo około 159 euro za pół godziny lotu.
Podróż do Berlina możliwa jest samolotem, pociągiem, autokarem i oczywiście autem. Ze względu na niewielkie odległości od polskich miast, nie będzie ona skrajnie męcząca. Berlin od Szczecina dzieli jedynie ok. 150 km, od Gdańska ok. 500 km, a od Warszawy i Krakowa ok. 600 km. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej, nie potrzebują wizy ani paszportu aby przekroczyć niemiecką granicę.
Największą jednak zaletą Berlina jest to, iż na obejrzenie wszystkich tych atrakcji łącznie z podróżą można przeznaczyć jeden weekend.