Caracas to powszechnie używana nazwa wenezuelskiej stolicy, która oficjalnie brzmi Santiago de León de Caracas. W 1567 miasto założył hiszpański konkwistador Diego de Losada. Położone jest w północnej części, w odległości 11 kilometrów od wybrzeża. Centrum wybudowano na planie szachownicy i jest w nim zlokalizowanych wiele zabytków architektury, szczególnie kolonialnej, z której część odnowiono. Budynki te sąsiadują z nowoczesną, wysoką zabudową, na którą składają się osiedla mieszkalne oraz punktu handlowe i usługowe.
W 1810 roku miasto pełniło rolę ośrodka osób buntujących się przeciwko hiszpańskim najeźdźcom. Buntownikom przewodził Simon Bolivar. Rok później miasto stało się stolicą Wenezueli wyzwolonej spod hiszpańskiej władzy. Największy rozwój Caracas miał miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Miasto, ze względu na położenie w aktywnym sejsmicznie regionie, było kilkakrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi, w tym największe w latach 1812 i 1967.
W stolicy znajdują się dwa porty lotnicze, więc turyści przylatujący do Wenezueli mają okazję, by zwiedzanie rozpocząć właśnie od Caracas. Zaleca się jednak zachowanie szczególnej ostrożności – aktualnie panujący w kraju kryzys ekonomiczny, niskie płace i wysokie, niestabilne ceny spowodowały, że w mieście dochodzi do wielu aktów przemocy, których ofiarami bywają również turyści. Z uwagi na problem z wymianą walut oraz używaniem zagranicznych kart poruszają się oni z gotówką, której ilość jest często wyższa od rocznej pensji przeciętnego Wenezuelczyka, co niestety kusi złodziei. Należy więc unikać niektórych dzielnic, szczególnie przedmieść, nie poruszać się po mieście po zmroku i nie afiszować z przywiezionymi sprzętami i innymi cennymi rzeczami. Aktualnie jest to jedno z najniebezpieczniejszych miast na świecie.
Caracas jest kolebką kultury i nauki. Mieści się tu 11 uniwersytetów, a ciekawi historii i tradycji tego kraju mogą ją bliżej poznać w licznych teatrach, muzeach, salach koncertowych czy galeriach. Warto zajrzeć na Plaza Bolivar, wokół którego skupione są zabytkowe postkolonialne budynki, na które z samego środka patrzy monument Simona Bolivara. Przy okazji można zwiedzić liczne kościoły znajdujące się w pobliżu, czy napić kawy w małej knajpce. Większość domów handlowych zlokalizowana jest wzdłuż głównego deptaku, na którym można nabyć lokalne produkty i pamiątki. Poza tym na uwagę zasługują pałace Miraflores i Casa Amarilla powstałe w XIX wieku, grób Simona Bolivara w narodowym Panteonie, kościół San Francisco z XVI wieku oraz liczne klasztory z przełomu XVI-XVII wieku. Szukający rozrywki powinni odwiedzić dzielnicę klubów – Las Mercedes. Jest to jedna z bezpieczniejszych dzielnic w mieście.