Grecja od lata stanowi popularny cel wyjazdów Polaków w okresie wakacyjnym. Nawet pandemia koronawirusa nie zmieniła tej tendencji. Za urlopem w Grecji przemawia słoneczna pogoda oraz wiele niesamowitych zabytków, które powstały tysiące lat temu. Jednym z wyjątkowych punktów na mapie Grecji jest Korynt. Trudno o lepsze miejsce na wyjazd w przypadku osób poszukujących historycznych atrakcji. To biblijne miasto stale zachwyca swoją historią, architekturą oraz krajobrazami.
Rozwój Koryntu rozpoczął się już w piątym tysiącleciu przed naszą erą, gdy pierwsi mieszkańcy osiedli się tutaj na stałe. Ośrodek szybko zyskiwał na znaczeniu, zwłaszcza politycznym, gdyż wielu władców mieszkało w Koryncie. Ponadto silnie rozwijał się tutaj handel oraz powstawały kolejne, monumentalne budowle, co powodowało chęć przejęcia miasta przez inne nacje. Korynt najmocniej rozwijał się za panowania Kypselosa, jednak liczne wojny doprowadziły do poważnych zniszczeń miasta, dlatego wiele cennych zabytków nie zachowało się do czasów współczesnych.
Niemniej Korynt stale charakteryzuje się malowniczym krajobrazem oraz piękną przyrodą. Położenie na Półwyspie Peloponeskim gwarantuje bezdeszczową pogodę przez większość roku, co sprzyja turystyce. Cudowne plaże pozwalają wypocząć i cieszyć się z dogodnej aury. Najpiękniejsze z nich znajduje się tuż obok Koryntu, w popularnym kurorcie turystycznym Lutraki. Samo miasto zachwyca bogactwem różnorodnych zabytków i pozostałościami po dawnych cywilizacjach. Najwięcej archeologicznych eksponatów z czasów starożytnych można zobaczyć w muzeum Archea Korinthos, kilka kilometrów od miasta.
Wracając do samego Koryntu obowiązkowo zwiedzić trzeba ruiny świątyni Apollina, będące jednym z najważniejszych historycznych zabytków w Grecji. Budowla powstała w stylu doryckim w VI wieku przed naszą erą. Kolejnym ważnym zabytkiem z czasów starożytnych są pozostałości po świątyni Afrodyty na słynnym wzgórzu Akrokorynt. Koniecznie trzeba także zobaczyć fontannę Pejrene, która jak głosi legenda powstała po śmierci syna Posejdona, gdy matka opłakiwała utratę dziecka. Warto dodać, że większość antycznych zabytków odkryto po trzęsieniu ziemi w XIX wieku. Wówczas nastąpiło odsłonięcie ruin Starego Koryntu, które teraz można podziewać.
Wśród współczesnych atrakcji tego rejonu najważniejszą jest kanał koryncki, wybudowany w XIX wieku. Miał on znacząco usprawnić transport morski pomiędzy Morzem Jońskim i Egejskim. Kanał Koryncki to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji budowlanych, jakie zrealizowano w XIX wieku. Ponadto miasto kusi specyficznym greckim klimatem, który z pewnością pozwoli miło spędzić czas i rozkoszować się cudowną kulturą oraz wspaniałą kuchnią. A wszystko w otoczeniu błękitu Morza Jońskiego.