Przewodnik po Łodzi

Łódź

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, flickr.com

Łódź to miasto na prawach powiatu, które znajduje się w środkowej Polsce. W 1945 roku była przejściową siedzibą władz państwowych. Miasto jest położone w centrum województwa łódzkiego na Wzniesieniach Łódzkich i Wysoczyźnie Łaskiej.

Łódź stanowi trzecie miasto w Polsce pod względem liczby ludności (zameldowanej) 708 554 , a także czwarte pod względem powierzchni (293,25 kilometrów kwadratowych) . Przed przemianami polityczno – gospodarczymi w 1989 roku stanowiła wiodący ośrodek przemysłu włókienniczego, a także filmowego.

Łódź posiada wiele zabytków z architektury sakralnej, przemysłowej oraz rezydencjonalnej, które odwołują się do historycznych etapów funkcjonowania miasta. Prawa miejskie uzyskała w 1423 roku, czego konsekwencją było organizowanie targów. Dzięki temu Łódź stała się miasteczkiem rolniczym. Dopiero w XVIII wiek uzyskała status miasta rządowego. Z kolei 1820 rok przyniósł przyłączenie Łodzi do grona osad przemysłowych, co zapoczątkowało jej rolę jako ośrodka sukienniczego i tkackiego. Od tego czasu zaczyna się okres rozwoju Łodzi przemysłowej, który zamienił ją w przemysłową metropolię.

miasto Łódź

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, flickr.com

Wielokulturowość Łodzi powoduje, że posiada ona swój specyficzny charakter. Przeplatanie się losów kilku narodowości tj. Żydów, Polaków, Niemców oraz Rosjan spowodowało, że do dziś można podziwiać kamienice wzniesione przez niemieckich, a także żydowskich właścicieli, jak również świątynie prawosławne. Wśród świątyń wartych zobaczenia, na uwagę zasługuje: archikatedralna cerkiew pw. św. A. Newskiego i cerkiew pw. św. Olgi oraz kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Mateusza.

Dla turystów szczególnie ciekawych istoty miasta Łodzi bezwzględnym punktem na mapie „rzeczy” ważnych do zobaczenia jest Muzeum Miasta Łodzi, które znajduje się w największym w Polsce pałacu fabrykanckim należącym do rodziny Poznańskich. Nieopodal mieści się XIX wieczny kompleks fabryczny, który aktualnie stanowi centrum rozrywkowe, handlowe, a także kulturalne – Manufaktura. Warto nadmienić, że miejsce to sprosta oczekiwaniom osób, które lubią robić zakupy, ponieważ przestrzeń po rewitalizacji została wykorzystana m.in. na sklepy i markowe butiki. Dla tych, z kolei, którzy doceniają wyjątkowe smaki i wsłuchiwanie się w odgłosy miasta, Łódź proponuje liczne restauracja, kawiarnie, puby, które wypełniają pofabryczne budynki. Miłośnicy sztuki również znajdą coś dla siebie w Muzeum Sztuki w Łodzi – ms².

Łódź nocą

Kamil Porembiński, flickr.com

Sercem Łodzi, gdzie odbywają się liczne jarmarki, festyny, happeningi jest ulica Piotrowska. Stanowi ona najdłuższy deptak w Polsce. W tym właśnie miejscu toczy się nocne życie Łodzi. Oprócz wyjątkowego spaceru można się po Piotrkowskiej przemieszczać rikszą, bądź repliką zabytkowego tramwaju – trambusem.

Będąc w Łodzi nie można zapomnieć o filmie. To tu mieści się Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera. To właśnie w tym wyjątkowym miejscu zaczynali swoją wielką karierę: Władysław Pasikowski, Stanisław Bareja, czy też Krzysztof Kieślowski i Andrzej Wajda. Dla tych, którzy sztukę filmowa wyjątkowo sobie upodobali, Łódź przygotowała Muzeum Kinematografii oraz Muzeum Bajki Se-ma-for.

Od wielu lat magia kina udziela się odwiedzającym podczas licznych festiwali filmowych, które bardzo często stają się głównym celem pobytu w Łodzi. Na całym świecie znane są: Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych – Mediaschool oraz Festiwal Muzyki Filmowej, który jest organizowany przez łódzkie Muzeum Kinematografii. Festiwale przyciągają również światowej sławy projektantów tj. Prada, czy Kenzo podczas organizowanych w Łodzi FashionPhilosophy Fashion Week Poland. Miłośnicy gier także znajdą coś siebie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

przewodnik po Łodzi

ghiac2011, flickr.com

Do najbardziej znanych imprez organizowanych corocznie na terenie Łodzi są: Se-ma-for Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit, Łódź Design Festival, Festiwal Łódź Czterech Kultur, Festiwal Indywidualności Muzycznych Tansman czy Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

W stolicy polskiej kinematografii nie może również zabraknąć Alei Sław, która „mieści” znane osobistości polskiego kina.

Dla miłośników zwiedzania i poznawania historii Łódź proponuje całe spektrum możliwości. Począwszy od znanych willi i pałaców (np. Pałac Alfreda Biedermanna, Pałac Augusta Haertiga, poprzez niezwykłe domy i kamienice (np. Dawna Cukiernia Roszkowskiego, Dawny Dom Bankowy Landaua). Wiele obiektów postindustrialnych tj. Beczki Grohmana, Biała Fabryka Ludwika Geyera, Bielnik Tytusa Kopischa czy też Browar Anstadta i Dawny Budynek Straży Ogniowej także zasługuje na uwagę zwiedzających. Dla tych, z kolei którzy pragną doświadczyć nieco „duchowości”, łódzkie świątynie i nekropolie dostarczą godnych przeżyć m.in. poprzez wizytę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki, Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego, czy też w Klasztorze Franciszkanów p.w. św. Antoniego.

Łódź to miasto niezwykłe, dlatego warto zarezerwować sporo czasu, aby doświadczyć jej wszystkich „smaków”. Warto zatrzymać się w tym mieście na dłużej, aby poczuć jego niepowtarzalną atmosferę.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...