Wiele polskich miast pozostaje nieodkrytych, a to błąd. Przykładem godnego uwagi turystów większego ośrodka jest Lublin. Miasto z długą i ciekawą historią oraz pięknymi zabytkami budzi zachwyt i nie pozwala o sobie zapomnieć. Co ważne, większość atrakcji znajduje się obok siebie, więc zwiedzanie najwygodniejsze jest pieszo. Poniżej krótki przewodnik po Starym Mieście i okolicach dla wszystkich, którzy zdecydują się zwiedzić Lubin.
Zamek Królewski
Budowla na pierwszy rzut oka wygląda na nowy zamek, a przecież historia tego zabytku sięga średniowiecza. Pierwszy zamek powstał w XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego. Jednak liczne wojny doprowadził do doszczętnego zniszczenia zamku. Z tamtego okresu przetrwała tylko kaplica Świętej Trójcy ze słynnymi rusko-bizantyjskimi freskami z 1418 roku. Nowy zamek w neogotyckim stylu powstał w XVIII wieku. Przez ponad 100 lat pełnił funkcję więzienia, dopiero po II wojnie światowej zostało otwarte tu Muzeum Lubelskie.
Brama Grodzka
Budowla powstała w 1342 roku i często nazywano ją Bramą Żydowską, gdyż znajdowała się na styku dzielnicy żydowskiej oraz Starego Miasta uznawanego za chrześcijańskie. Aktualnie obiekt służy szerzeniu kultury jako instytucja „Brama Grodzka – Teatr NN”. W pobliżu bramy działa też wiele restauracji i pubów, co sprawia, że miejsce to jest bardzo popularne w okresie letnim.
Lubelskie Podziemia
Piwnice, które powstały XVI i XVII wieku, zyskały zupełnie nową funkcją – turystyczną. Specjalna trasa, która liczy prawie 300 metrów prowadzi pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta i pozwala zobaczyć historię miasta za sprawą specjalnych makiet. Największe wrażenie robi specjalna makieta ze światłem i dźwiękiem pokazująca Wielki Pożar Lublina.
Wieża Trynitarska
Symbolem miasta jest neogotycka dzwonnica, która znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym. Wśród najważniejszych eksponatów tego miejsca można wymienić religijne pamiątki, ikony, rzeźby, a nawet sarkofagi. Cenna ekspozycja ulokowana jest nietypowo, gdyż na drodze na szczyt budynku, gdzie mieści się wyjątkowy taras widokowy. Cudowny widok na miasto można obserwować z wysokości 40 metrów.
Plac Po Farze
Mieszkańcy Lublina spotykają się podczas miejskich imprez rozrywkowych na Placu Po Farze. Zabytkowe miejsce zyskało nowy charakter po zburzeniu kościoła pw. Św. Michała Archanioła, który pełnił funkcję pierwszej lubelskiej parafii. Na placu pozostawiono jedynie fundamenty świątyni, które obecnie ulokowane są na specjalnym podwyższeniu.
Lubelskie muzea
Wśród najważniejszych lubelskich muzeów wymienić należy Dom słów, czyli muzeum drukarstwa, które od wielu lat promuje czytelnictwo w całym regionie. Ponadto warto również zobaczyć Muzeum Wsi Lubelskiej. Ten niezwykły skansen pozwala lepiej poznać bardzo różnorodny krajobraz Lubelszczyzny. Zwiedzenia podzielone jest na kilka sektorów: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy.