Stolica Francji, jedno z najbardziej malowniczych miast na świecie, którego oś wyznacza Sekwana. Paryż, stolica mody i kultury. Początki miasta sięgają III wieku przed naszą erą, kiedy to istniało jeszcze jako celtycka wioska rybacka. Wioskę zdominowało i umocniło plemię Parisii, nazywając ją wówczas Lutetia. W 52 r. p. n. e. miasto wpadło w ręce Juliusza Cezara, a rzymianie nazwali je „Civitas Parisiorum ”, czyli miastem Parisii. Umacniające się z czasem zaczęło powiększać swoje terytorium na drugi brzeg Sekwany.
Po nastaniu nowej ery Paryż borykał się z licznymi najazdami. W roku 451 odparł najazd Hunów, by w 486 r. oddać się we władanie Franków, których to został stolicą. Przez następne stulecia miasto przeżywało ciężkie czasy. Ku upadkowi zaczęło chylić się w okresie panowania dynastii Karolingów, kiedy to przeniesiono stolicę do Aix-la-Chapelle, a większość mieszkańców opuściła lewy brzeg Sekwany, pozostawiając na miejscu jedynie obiekty religijne i słynne opactwo Saint-German-des-Pres. W 987 roku paryski tron przejmuje Hugo Kapet. Początkowo miasto było stolicą niewielkiego królestwa, jednak na przełomie XI i XII wieku nastąpił duży rozkwit przemysłu, i urbanistyki, a Paryż ponownie zaczął się rozprzestrzeniać po obu stronach rzeki.
Kolejne wieki były dla miasta czasem dużych zmian politycznych i społecznych. W 1789 roku w wyniku wybuchu rewolucji francuskiej, której symbolem jest zdobycie więzienia Bastylii, kiedy stracono króla Ludwika XVI, Francję ogłoszono republiką. W drugiej dekadzie IXX wieku na skutek wojen napoleońskich Paryż był okupowany, pierwszy raz od ponad 4 stuleci. Ale wraz powrotem na tron dynastii Burbonów, kolejny raz wstąpił w czas dużego rozkwitu. Jednak średniowieczna zabudowa, wysokie mury i fortyfikacyjny jej charakter, spowodowały, że miasto zaczęło się przeludniać. W czasie gdy zachodnia część rozkwitała, po stronie wschodniej ludzie przymierali głodem, a z braku higieny występowały liczne epidemie, np. epidemia cholery w 1832r.
Napoleon, zafascynowany Londynem, postanowił zmienić Paryż w wielką, światową stolicę, z rozwiniętym handlem, transportem i zapewniającą dobre warunki życia. W latach 1853-69 zmianom poddała się także architektura miasta, na którego mapie pojawiły się proste aleje usiane drzewami. W tym okresie powstała także sieć wodno-kanalizacyjna. W kolejnych latach, w wyniku przekształceń Francję ogłoszono republiką. W czasie trwania II Republiki Paryż stał się obiektem zainteresowania artystów, którzy ściągali tu z całego świata. W 1889 roku miała miejsce wystawa, której punktem kulminacyjny było powstanie wieży Eiffla, do dzisiaj jest ona najbardziej charakterystycznym obiektem Paryża.
I wojna światowa nie była w Paryżu mocno odczuwalna. W okresie międzywojennym natomiast duży rozkwit przeżyła kultura, z naciskiem na literaturę. W czerwcu 1940 roku Paryż został zajęty przez Wehrmacht, jednak nie było to przeszkodą w dalszym rozwijaniu się kultury miasta. Obecny Paryż, poza swoją malowniczością i atrakcyjnością pod względem turystycznym, jest jednocześnie stolicą jednego z bardziej liczących się i rozwiniętych państw na świecie.
Powierzchnia Paryża wynosi 105,4 km2, i zamieszkiwana jest przez około 2 243 000 ludzi. Leży w klimacie umiarkowanym ciepłym morskim, będącym pod dużym wpływem prądu północnoatlantyckiego. Klimat ten jest łagodny i umiarkowanie wilgotny.
Miasto podzielone jest na 20 ponumerowanych dzielnic, z których największe walory turystyczne mają dzielnice od 1 do 8. Jest kolebką światowej kultury, w której mieszczą się najbardziej znane domy mody i galerie, a swoje wernisaże organizują najwięksi na świecie artyści. To czyni miasto niezwykle atrakcyjnym, dlatego rocznie napływa do niego wiele milionów turystów. Jednak poza tym, Paryż posiada wiele wartych zobaczenia obiektów. Ciekawa jest przede wszystkim sama zabudowa miasta, w tym wiele zabytkowych budynków, charakteryzujących różne style w architekturze.
Znacznym ułatwieniem poruszania się po mieście dla turystów jest wprowadzenie Paris Museum Pass, czyli imiennej kart umożliwiającej wstęp do muzeów i innych atrakcji, bez konieczności kupowania biletów. Pierwszym punktem, jakiego nie można przegapić będąc w Paryżu jest oczywiście wieża Eiffla. Stalowa konstrukcja, która jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta. Wysoka na 324 metry, powstała w 1889 roku, otwarta dla turystów przez cały rok. Aby na nią wjechać, należy uzbroić się w cierpliwość z powodu długich kolejek. Zdaje się, że do żadnej innej atrakcji nie czeka się na wejście tak długo. Jednak budowlę podziwiać można także z pięknego parku lub placu.
Kolejnym obiktem na mapie powinna być katedra Notre Dame, w której to rozgrywała się akcja słynnej bajki Disneya. Powstała w XIV wieku gotycka budowla, stanowi obraz największego kunsztu architektonicznego, oszałamiając strzelistymi wykończeniami i wielością detali. Natomiast spacerując wzdłuż ekskluzywnych butików, po Alejach Elizejskich, warto zobaczyć Łuk Triumfalny. Zbudowany w roku 1836, jest symbolem zwycięstwa Francji w wojnach napoleońskich. Powstały w duchu klasycyzmu stanowi piękny widok na tle ruchliwej paryskiej ulicy. Będąc w Paryżu nie można ominąć także Bazyliki Sacre Coeur. Wejście do niej wymaga pewnego wysiłku, gdyż usytuowana jest na wzniesieniu. Jednak wysiłek ten warty jest pięknego widoku na niemal całe miasto. A prowadzące do niej schody są idealnym miejscem na przerwę w zwiedzaniu, zjedzenie croissanta i zebranie sił do dalszej wycieczki.
W Paryżu znajduje się także najsłynniejszy na świecie kabaret – Moulin Rouge, do którego wejście zdobi charakterystyczny wiatrak. Jedną z największych (pod względem powierzchni) atrakcji Paryża jest Luwr. To w nim znajduje się chyba najbardziej znany obraz na świecie – Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci. Pierwotnie w muzeum mieścił się pałac królewski, toteż sam w sobie stanowi atrakcję turystyczną. Luwr to kompleks budynków, których łączna powierzchnia wynosi ponad 60 tysięcy m2, a znajdujące się w nim zbiory liczą niemal 300 tysięcy dzieł sztuk o największej wartości, zgromadzonych z całego świata. Poza słynnym portretem, wśród okazów znajdują się także Wenus z Milo, Nike z Samotraki, czy bogate zbiory z czasów starożytnych. Muzeum działa od 1793 roku.
Powyższe atrakcje stanowią jedynie ułamek z tego, co Paryż ma do zaoferowania. Poza słynnymi katedrami, alejami, czy muzeami, w mieście istnieje wiele parków, mostów, a nawet wartych zobaczenia cmentarzy. W niewielkiej odległości od Paryża znajduje się także monumentalny Pałac Wersalski, będący dawną siedzibą króla Francji.
Udając się na wycieczkę do Paryża, należy także posmakować kuchni francuskiej, która uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Jednak najbardziej charakterystycznym posiłkiem jest świeża bagietka z serem, którego w Paryżu skosztujemy wiele rodzajów. Najlepiej smakuje oczywiście w towarzystwie wina. W mieście niemal na każdym kroku znaleźć można klimatyczną restaurację czy kawiarnię, w których możemy delektować się smakami Francji.
Zwiedzanie miasta ułatwia bardzo dobrze rozwinięta sieć metra, którą dojechać można niemal wszędzie. Ze względy na wielość ciasnych uliczek, poruszanie się autem polecane jest jedynie dla wprawionych, cierpliwych kierowców. Mieszkańcy często poruszają się skuterami czy rowerami, które można również wypożyczać.
Do Francji, jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej, od mieszkańców Polski nie jest wymagana wiza, ani paszport. Dostać się na miejsce można jednym z licznych rejsów autokarowych, własnym autem lub samolotem. Podróż lądowa zajmuje kilkanaście godzin. Miasto posiada także dużą bazę noclegową od pięciogwiazdkowych hoteli, po hostele, kempingi, mieszkania i kwatery prywatne.