Przewodnik po Seulu

Seul nocÄ…

xoxoryan, flickr

Seul – miasto położone w na Półwyspie Koreańskim w jego centralno-zachodniej części. Od roku 1394 funkcjonowało jako stolica Korei, a po zakończeniu II wojny światowej i po podziale Półwyspu stał się stolicą Korei Południowej, którą nazwano Republiką Koreańską. Część Północna na swoją stolicę przyjęła Pjongjang (dawniej Phenian), i mianowano ją Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną.

Miasto leży nad rzeką Han, i zamieszkiwane jest przez ponad 10 milionów ludzi, co czyni je jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Seul stanowi główny ośrodek polityczny, ekonomiczny i społeczny kraju.

Pierwsze ślady dotyczące stolicy Korei Południowej sięgają 18 wieku p.n.e. W tym czasie na jej terenie powstał kompleks obronny Wiryeseong, zbudowany przez władcę księstwa Baekje. Początkowo mury wznosiły się na wysokość 6 metrów, jednak wraz z rozwojem miasta były stopniowo likwidowane. Zachowała się jedynie część fortyfikacji na wzgórzach rozciągających się wzdłuż północnych przedmieść oraz kilka bram miejskich. Z czasem w Korei nastąpiła epoka Trzech Królestw. Goguryeo, Baekje i Silla powstałe między sobą spory rozstrzygały właśnie w Wiryeseong.

Seul atrakcje

JimTheGiantEagle, flickr

Seul od zawsze był atrakcyjnym punktem na mapie Korei, ponieważ znajdował się w centrum najważniejszych szlaków handlowych. W związku z tym ten, kto panował nad miastem, obejmował rządy nad całym krajem. W XIV wieku miasto zostało przebudowane zgodnie z zamysłem ówczesnych władców. Powstał wtedy między innymi kompleks pałacowy Gyecongbokgung, który został odrestaurowany na przełomie XX i XXI wieku.

Okres XX wieku był dla Seulu bardzo burzliwy. Został niemal doszczętnie zniszczony w skutek wojny koreańskiej, trwającej w latach 1950-1953, kiedy to komunistyczne władze północnokoreańskie walczyły z siłami południowokoreańskimi wspieranymi przez Amerykanów i ONZ. Jednak również Amerykanie mieli duży udział w powojennej odbudowie miasta.

W 1988 roku odbyła się tu olimpiada letnia, a w roku 2002 cześć mistrzostw świata w piłce nożnej. W roku 1995 w Seulu doszło do jednej z większych katastrof budowlanych w historii, kiedy to w wyniku zawalenia centrum handlowego śmierć poniosły 502 osoby, a ranne zostały 973.

Seul

stanchow, flickr

Wraz z nastaniem nowego Millenium pojawili się zwolennicy przeniesienia stolicy poza Seul, co miało na celu rozwój kraju także poza tym ośrodkiem. Oponenci jednak podnosili, że takie działanie jest niezgodne z Konstytucją Republiki Korei. Faktycznie jednak to nie w zapisach konstytucyjnych tkwiła przeszkoda, a w zwyczajowych normach konstytucyjnych. Do zmiany Konstytucji potrzebne było podjęcie stosownej uchwały większością 2/3 członków Zgromadzenia Narodowego oraz zorganizowanie ogólnokrajowego referendum, co ostatecznie powstrzymało zmianę stolicy.

Architektura Seulu ma mocny związek z tradycją i historią kraju. Jego centrum stanowi teren starego miasta dynastii Josen, tej samej, która wybudowała kompleks Gyecongbokgung. Tam mieszą się najważniejsze budynki – urzędy państwowe, pałace, hotele, siedziby zagranicznych korporacji. Rzeka oddziela tą część miasta od centrum biznesowego. Nowa część Gangnam-gu jest największym centrum biznesu Korei, skupionym w Centrum Handlu Światowego w Korei (The World Trade Center of Korea). W tym budynku mają miejsce największe wystawy i konferencje.

Na rzece Han znajduje się wyspa, Yeouido, na której zlokalizowane są studia stacji telewizyjnych, gmach niższej izby parlamentu, liczne biurowce, a także kościół, który może pochwalić się mianem największego na świecie – Yoido Full Gospel Church.

Wśród innych atrakcji miasta wymienić należy obiekty w dzielnicy Songpa-gu. Tu bowiem mieści się Stadion Olimpijski, Park Olimpijski oraz Park Rozrywki Lotte. Ale jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc jest deptak Jongno, co oznacza dzwon. Nie trudno wiec zgadnąć co znajduje się na tej ulicy. Bijące serce Seulu, które kiedyś obwieszczało otwieranie i zamykanie bram miejskich, dziś wybija punktualnie o godzinie 00:00.

Seul panorama

InSapphoWeTrust, flickr

Wśród architektonicznych atrakcji turystycznych w mieście dominują kompleksy pałacowe, sanktuaria i świątynie oraz muzea. Największe pałace zostały wzniesione w okresie panowania wspomnianej już dynastii Joseon. Należą do nich Changdeokgung Changgyeonggung Deoksugung Gyeongbokgung Gyeonghuigung. Największym i jednocześnie najstarszym z nich jest kompleks Gyeongbokgung, który w latach swojej świetności skupiał niemal 300 budynków. Powstał pod koniec XIV wieku i był główną siedzibą władców. Otoczony jest pięknym parkiem, sadzawkami, pomiędzy którymi przechadzać się można labiryntem urokliwych uliczek.

Wśród obiektów sakralnych warte zobaczenia są z pewnością Jongmyo Dongmyo Munmyo Jogyesa. Najstarsza świątynia – Jogmyo, jest najwierniejszym odzwierciedleniem panujących wówczas trendów w budownictwie. Jest jednocześnie jednym z najdłuższych budynków drewnianych w całej Azji.

W samym centrum Seulu warto wybrać się do wioski Bukchon Hanok, gdzie można poczuć się jak za czasów panowania dynastii Joseon. Odtworzono tam dom na wzór tych sprzed 600-u lat, a w środku urządzono restauracje, w których można posmakować tradycyjnej kuchni.

Wiele atrakcji oraz pięknych zróżnicowanych krajobrazów można znaleźć także poza granicami miasta. Należą do nich Twierdza Haseong czy Góry Bukhansan.

W Seulu bardzo dobrze rozbudowana jest infrastruktura komunikacyjna, toteż podróż czy to komunikacją miejską czy samochodową jest sprawna i bezpieczna. W mieście znajduje się sieć autobusowa oraz metro.

Obywatele polscy nie muszą posiadać wiz, jeśli wyjazd turystyczny do Korei nie przekroczy 90 dni. Należy oczywiście posiadać paszport, który jest ważny co najmniej na okres pobytu.

Wybierając się do Korei latem, należy pamiętać, iż pogoda w tym czasie może być uciążliwa ze względu na wysokie temperatury sięgające 35 stopni oraz wysoką wilgotność powierza, co może negatywnie wpływać na samopoczucie osób chorujących na serce lub mających problem z układem oddechowym. Zimą natomiast napływają tu masy suchego powietrza kontynentalnego. Ponadto w większych miastach, w tym także i Seulu, istnieje duże stężenie zanieczyszczenia w powietrzu.

Seul pod względem zagrożenia przestępczością stosunkowo bezpiecznym kierunkiem. Ale należy wziąć pod uwagę, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia komunikacja w języku angielskim może stanowić problem, dlatego jeśli ktoś nie włada językiem koreańskim, warto aby zapoznał się chociażby z podstawowymi zwrotami, a najlepiej miał przy sobie podręczne rozmówki.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak siÄ™ przygotowaÄ

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...