Sewilla położona jest w hiszpańskiej Andaluzji, będąc czwartym co do wielkości miastem tego kraju. Uchodzi za stolicę tego regionu, a także kolebkę folkloru i flamenco. Andaluzja jest regionem położonym w klimacie śródziemnomorskim, w którym lata są upalne, a zimy łagodne. Średnia roczna temperatura w Sewilli wynosi 18,6 °C, co czyni ją jednym z najcieplejszych europejskich miast.
Miasto zostało założone prawdopodobnie w II wieku p.n.e. przez Iberów, a następnie zajmowane przez Fenicjanów i Kartagińczyków, jednak jego znacznie było marginalne. Dopiero w II wieku, w okresie panowania Rzymian zaczęło rosnąć w siłę. W VII wieku miasto zostało podbite przez muzułmanów, a jego nazwę zmieniono na Isbiliya. Wydarzenie to miało jednak pozytywny wpływ na rozwój miasta, w którym do dziś mocno widoczne są muzułmańskie wpływy, szczególnie w architekturze. W XIII wieku Sewilla wróciła pod panowanie chrześcijan i zyskała na znaczeniu jako miasto portowe, rozwijając handel z Włochami, krajami nadbałtyckimi i afrykańskim wybrzeżem.
Okres odkryć geograficznych, w tym odkrycie Ameryki, stał się dla miasta ponowną okazją do udowodnienia swojego znaczenia w handlu morskim, bowiem tu znalazł się punkt przeładunkowy z zamorskimi koloniami. Był to dla Sewilli czas ekspansji urbanistycznej. W tym okresie powstały tu imponujące budowle, a napływająca do niej ludność spowodowała, że Sewilla stała się trzecim pod względem zaludnienia i wielkości miastem Zachodniego Świata. Koniec wieku XVII przyniósł nagłe spowolnienie gospodarcze, spowodowane między innymi przeniesieniem portu do Cadiz oraz epidemią dżumy, która miała miejsce w 1649 roku. Wraz z nastaniem XX stulecia miasto zaczęło wracać do stanu sprzed lat, i stało się prężnie funkcjonującym centrum biznesu, nowoczesnym ośrodkiem politycznym i turystycznym.
Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Sewilli jest jeden z piękniejszych i zarazem największy gotycki kościół na świcie – Katedra Najświętszej Marii Panny. Powstała w okresie od 1402 do 1506 roku. Ogromne wrażenie robi znajdujący się wewnątrz ołtarz, ze scenami z życia Chrystusa. Jest wysoki na 27,8 metra i szeroki na 18,2 m, a jego rzeźbiona powierzchnia pokryta została trzema tonami złota. W budynku pozostawiono wieżę La Girlanda, która stanowi pamiątkę po stojącym w tym miejscu wcześniej meczecie, a jej wysokość sięga 100 metrów. Obecnie wieża pełni funkcję dzwonnicy. W katedrze tej znajduje się ponadto grobowiec Krzysztofa Kolumba, którego odkrycia przyczyniło się do dużego rozwoju miasta. Grobowiec podtrzymywany jest przez czterech heroldów. Wiele osób jednak kwestionuje, że właśnie w tym miejscu spoczął słynny odkrywca, twierdząc, że pochowano go na Dominikanie.
Kolejnym punktem podróży po tym czarującym mieście powinien być Plac Hiszpański, który zlokalizowany jest w Parku Marii Luizy. Plac został wybudowany specjalnie na odbywającą się w roku 1929 wystawę Iberyjsko-Amerykańską, toteż na otaczających go obszarach powstało mnóstwo tematycznych pawilonów, które częściowo zamieniono na muzea. W jego centrum umieszczono fontannę, a zdobienia mostów i ścian budynków wykonano z charakterystycznych ceramicznych płytek azulejo, występujących bardzo często w hiszpańskiej architekturze. Na tym inspirującym tle nagrano nawet kilka scen do filmu Gwiezdne Wojny – Atak klonów.
W Sewilli znajduje się również najstarsza w Hiszpanii arena walk byków, powstała w latach 1749-1881. Do dnia dzisiejszego organizuje się tu raz w roku festiwal walk byków Feria de Abril, który odbywa się dwa tygodnie po świętach wielkanocnych. Dla turystów obiekt otwarty jest przez cały rok. W środku znajduje się muzeum corridy, w którym zobaczyć można stroje torreadorów i ich portrety.
Ponadto w mieście, w centrum La Plaza de Torros, znajduje się muzeum walk byków, założone w 1989 roku. W swoich zasobach posiada trofea, prezentacje i zdjęcia najznakomitszych torreadorów, którzy w Hiszpanii byli lub są prawdziwymi gwiazdami.
Symbolem miasta jest Torre del Oro, czyli złota wieża, XIII wieczna budowla będąca niegdyś jedną z wież obronnych Maurów oraz ważnym punktem obserwacyjnym. Znajduje się na brzegu rzeki i obecnie mieści się tu Muzeum Morskie. W swojej historii pełniła wiele funkcji, między innymi więzienia, magazynu prochu strzelniczego czy kaplicy. Wobec pochodzenia jej nazwy krążą różne legendy. Jedna z nich głosi, że tu przechowywano złoto przywożone z Nowego Świata. Druga natomiast, że ściany wieży były kiedyś pokryte złotymi płytkami azulejo.
Warty zobaczenia jest także neoklasycystyczny budynek dawnej fabryki cygar, wzniesiony w latach 1750- 1766. Jest drugim budynkiem w Hiszpanii pod względem zajmowanej powierzchni, a w latach świetności był najważniejszym zakładem przemysłowym w Sewilli, zatrudniającym blisko 10 tysięcy osób. Pracowała tu słynna Carmen, która stała się inspiracją dla stworzenia opery. To ona zapoczątkowała ruch kobiet pracujących.
Sewilla przyciąga turystów również pięknymi, zielonymi skwerami i parkami. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wspomniany już Park Marii Luizy, Ogrody przy Pałacu Alkazar, czy Ogrodu Murillo.
Hiszpanie znani są ze swojego umiłowania dobrego jedzenia i zabawy, dlatego liczba organizowanych tu wydarzeń kulturalnych jest spora. W okresie wielkanocnym w mieście odbywają się liczne procesje, które ściągają do miasta rzesze pielgrzymów. Towarzyszą temu dwutygodniowe jarmarki, na których można posmakować regionalnych produktów czy kupić oryginalne pamiątki. W mieście rozbrzmiewają wtedy dźwięki flamenco, a mieszkańcy spotykają się w lokalnych knajpach i biesiadują w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Aby zasmakować takiej prawdziwej Hiszpanii, można wybrać się na spacer dzielnicami Santa Cruz i Triana, które są prawdziwą esencją Sewilli. Znajduje się tu mnóstwo restauracji i barów, w których można skosztować rozmaitych tapas, czyli hiszpańskich przekąsek serwowanych z napojami. Również osoby spragnione rozrywki z pewnością nie będą tym miastem zawiedzione, szczególnie późnym wieczorem, kiedy największe imprezowe ośrodki budzą się do życia.