Największe i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto w Chinach. Szanghaj jest również największym chińskim ośrodkiem gospodarczym i finansowym oraz trzecim po Rotterdamie i Singapurze co do wielkości portem morskim na świecie. Działa tu wiele banków, a także giełda papierów wartościowych oraz giełdy towarowe. Najbardziej rozwiniętymi gałęziami przemysłu są przemysł metalowy, maszynowy, elektroniczny, chemiczny, środków transportu, obuwniczy, spożywczy i nowoczesnych technologii. W wolnym tłumaczeniu nazwa miasta oznacza „na morze”, co interpretuje się jako „najdalszy zasięg morza”. Językiem urzędowym jest mandaryński, mimo to często przebija się tu miejscowy dialekt Wu, zwany szanghajskim, w szkołach natomiast bardzo często językiem nauczania jest angielski.
Historia Szanghaju sięga tysiąca lat. Początkowo była to niewielka wioska o nazwie Suzhou, która zaczęła się rozwijać za czasów dynastii Song, panującej w latach 960-1279. W tym czasie miasto zaczęło zyskiwać na znaczeniu jako port morski. W 1553 roku Suzhou otoczono murami miejskimi, i tą też datę przyjmuje się za moment założenia Szanghaju. Przez kolejne stulecia był on jednym z wielu przeciętnie rozwiniętych chińskich miast, aż do 1927 roku kiedy utworzono osobny dystrykt o tej samej nazwie. W tym czasie trwała już rozbudowa i rozwój miasta spowodowane rozszerzeniem Japońskich wpływów i zbudowaniem tu pierwszych wielkich fabryk. Potencjał Szanghaju zaczęły dostrzegać także inne mocarstwa, które zaczęły tu wprowadzać swój kapitał. W czasie wojny chińsko-japońskiej trwającej od 1937 do 1945 roku, Szanghaj był okupowany przez Japończyków, którzy już wcześniej podejmowali próby przejęcia miasta. W trakcie II wojny światowej przybywali tu licznie uchodźcy z ogarniętej wojną Europy.
W maju 1949 miasto zajęli komuniści. W kolejnych latach stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, jednak dobre czasy nie trwały długo. Od lat 8.0 do roku 1991 Szanghaj został zamknięty dla wpływów zagranicznego kapitału, co mocno zahamowało jego rozwój. Od 1992 roku rząd chcąc przywrócić Szanghajowi dawną świetność zajął się promocją miasta i zaczął kusić inwestorów zarówno krajowych jak i zagranicznych ulgami podatkowymi. Przyniosło to pozytywne skutki w postaci stałego wzrostu gospodarczego. Obecny udział w krajowym PKB wynosi prawie 4%, a miasto jest jednym z najszybciej rozwijających się w Chińskiej Republice Ludowej.
By zachodni przybysze mogli poczuć się w Szanghaju jak w domu, powstają tu dzielnice wzorowane na europejskich i amerykańskich. Obok instalacji przemysłowych budowane są zielone skwery, liczne parki, a miasto dba o bezpieczeństwo i zachowanie małego stopnia przestępczości. Rozbudowa Szanghaju nastąpiła bardzo gwałtownie, i właściwie cały czas trwa. Zachwyca nowoczesną architekturą, drapaczami chmur, które przybierają fantazyjne kształty. Jednym z nich jest Shanghai Tower, najwyższy budynek w Chinach, znajdujący się w nowoczesnej dzielnicy Pudong.
Będąc w Szanghaju zwiedzanie warto rozpocząć od nadmorskiej promenady zwianej Bund, mieszczącej się z prawej strony rzeki Huangpu. Ma 1,5 km długości i otoczona jest przez 52 budynki zbudowane w stylu barokowym, renesansowym i klasycystycznym. Z drugiej strony promenady znajduje się wał przeciwpowodziowy, z którego zobaczyć można piękną panoramę rozciągającą się na Pudong.
Warto wybrać się także na Plac Ludowy, który kiedyś służył jako tor wyścigów konnych, a po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej został przekształcony w piękny park, z fontanną liczącą 320 metrów wysokości, liczne rzeźby, czy drzewa cynamonowca.
Jednym z ciekawszych budynków jest buddyjska Świątynia Longhua, położona w południowej części Szanghaju. Jest największą i jednocześnie najstarszą budowlą sakralną w mieście. Cały kompleks świątynny zajmuje powierzchnię 20 000 m2, a przed wejściem do głównego budynku znajduje się 40-o metrowa, ośmiokątna pagoda, zbudowana w 977 roku.
Jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych jest Park Yuyan, który powstał za czasów dynastii Ming. Założeniem przy jego tworzeniu było stworzenie miejsca, w którym starsze osoby będą mogły spokojnie i szczęśliwie spędzać czas. Liczne gatunki kwiatów odpowiadają za piękny zapach unoszący się w powietrzu, szczególnie wiosną, dlatego jest to doskonałe miejsce by odpocząć od miejskiego zgiełku.
Ciekawym obiektem jest również Most Dziewięciu Zakrętów. Jego zygzakowata konstrukcja wynika z wierzeń chińczyków w to, że duchy i demony poruszają się w linii prostej. Warto zajrzeć także do muzeum Szanghaju, w którym obejrzeć można przedmioty związane z tradycyjną chińską sztuką. Jest to również centralny punkt miasta. Budynek ma charakterystyczną okrągłą kopułę, a powstał na podstawie o kształcie kwadratu, co ma odzwierciedlać starożytne wyobrażenie o okrągłym niebie i kwadratowej Ziemi. W muzeum obejrzeć można kolekcje pocztówek, porcelany, a także książki o chińskiej architekturze, sztuce, języku i kulturze. Najbardziej wartościowe zbiory znajdują się w dziale ceramiki.
W Szanghaju odbywają się międzynarodowe targi i liczne wydarzenia kulturalne. Gwarne ulice, które tętnią życiem nawet w nocy przypadną do gusty nocnym markom. Architektura miasta szczególnie atrakcyjnie wygląda właśnie nocą, i jest to idealna pora na spacer promenadą Bund. Na atrakcyjność tego miasta wpływa także jego wielokulturowość, której wpływy widać niemal w każdej dziedzinie życia, od architektury, poprzez ludzi do różnorodnej kuchni.