Przygotowania medyczne przed egzotyczną podróżą

dżungla

Cliff/flickr.com

Wyjazd w egzotyczne zakątki świata kojarzy się z zabawą i odpoczynkiem, co niesie całą gamę przyjemnych emocji. Aby w równie ekscytujących nastrojach wrócić z podróży, warto przed wyjazdem zadbać o odpowiednie medyczne przygotowanie. Taka sytuacja dotyczy w szczególności osób przewlekle chorych.

Pamiętając o potrzebnych szczepieniach, nie można pominąć odpowiednich badań. Taki „zdrowotny pakiet zabezpieczający”, może zmniejszyć ewentualne problemy na miejscu. Specjaliści radzą, aby oprócz gruntownie wyposażonej apteczki, przeprowadzić stosowane badania, tak aby sprawdzić stan zdrowia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pobyt w tropikach może przyczynić się do nasilenia niektórych dolegliwości, w zwłaszcza przy chorobach cywilizacyjnych.

Przed wyjazdem w egzotyczną podróż osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny zbadać zawartość INR. Dzięki takiej formie przedstawienia wyniku, możliwe będzie porównanie wartości w laboratoriach zarówno w kraju jak i za granicą. Jeżeli dojdzie do jakiegoś problemu np. nadmiernego krwawienia (a zmiana diety może wpłynąć na wartość czasu krzepnięcia) będzie istniała możliwość porównania wyników i podjęcia stosownych działań.

Dodatkową ostrożność powinny również przejawiać osoby z chorobami układu moczowego. Odmienna flora bakteryjna, a także duże ilości wody wypijane w tropikach mogą przyczynić się do gorszego samopoczucia. Pobyt w egzotycznych krajach, może także zaburzyć stężenie glukozy, stąd chorzy na cukrzycę powinny nieustanie kontrolować glikemię.

Obowiązkowo przed wyjazdem warto zadbać o szczepienia. Informacje na temat szczepień, jakie zalecane są podczas podróży do danego regionu może udzielić lekarz chorób tropikalnych lub medycyny podróży. Kierunek podróży determinuje rodzaj szczenienia. Najczęściej rekomenduje się szczepionki przeciwko: błonnicy, kleszczowemu zapaleniu mózgu, durowi brzusznemu, czy też wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Wybierając się w egzotyczną podróż, należy unikać wszelkich krajów, w których panuje epidemia. Należy zachować szczególną ostrożność w krajach Afryki Zachodniej tj. Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Mali, ponieważ nadal odnotowuje się przypadki zapadania na gorączkę krwotoczną.

Należy jednak pamiętać, że dbanie o higienę osobistą, unikanie jedzenia z ulicznych straganów, a także nieprzegotowanej wody, może uchronić przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby A i B.


Zwiedzanie Rabatu

Poszukując pomysłu na kolejny wspaniały wjazd warto wziąć pod uwagę ...

Zwiedzanie Filadelfi

Filadelfia to piąte co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, ...

Jak się przygotowa

Każdy, kto kocha piesze wycieczki w góry, wie, iż góry ...

Zwiedzanie Lizbony

Poszukując kolejnego kierunku na wycieczkę warto wziąć pod uwagę stolicę ...

Zwiedzanie Lublany

Słowenia niewielki kraj, który na swoich terenach skrywa niezwykłe miejsca, ...