Rower to doskonały środek lokomocji. Jest idealny do sprawnego poruszania się po mieście, do rekreacyjnych wypadów za miasto czy uprawiania sportu. Dlatego z każdym dniem przybywa fanów poruszania się na dwóch kółkach. Przybliżamy kilka istotnych kwestii, o których każdy początkujący rowerzysta powinien wiedzieć.
Przede wszystkim zanim wsiądziesz na rower musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze do czego rower jest ci potrzebny i gdzie będziesz się nim poruszał. Sprecyzowanie środowiska, w którym rower będzie pracował, jest bardzo ważne. Zależy od tego rodzaj jednośladu, jaki najlepiej kupić. Inny rower będzie odpowiedni do poruszania się wyłącznie po asfaltowych, miejskich ulicach, inny rower sprawdzi się podczas leśnych eskapad. Po drugie – jakie dystanse będziesz pokonywał i z jakim obciążeniem. Jeśli przeznaczeniem roweru będzie pokonywanie w
ielokilometrowych szlaków, warto zadbać o jego podstawowe wyposażenie. Jeśli rower będzie nam służył często i intensywnie nie należy na nim oszczędzać. Wskazane jest, by zainwestować w potrzebny i dobry jakościowo sprzęt, bo później i tak wszystko wychodzi w praniu. Watro zadbać o wszystkie najważniejsze sprawy od razu, by w przyszłości nie tracić czasu na naprawy. Po trzecie trzeba wybrać taki model, by czuć się na nim komfortowo. Rower musi być wygodny i dopasowany do naszej sylwetki. Obecnie wiele salonów rowerowych ma w swojej ofercie możliwość jazdy próbnej. Przed zakupem dobrze jest z niej skorzystać. Wtedy ujawnią się wszystkie niedogodności, które trzeba będzie wziąć pod uwagę. Po czwarte – przed pierwszą jazdą na naszym nowym, błyszczącym rowerze warto zadbać o kondycję. Nieważne czy zamierzamy pokonywać dziennie kilka czy kilkadziesiąt kilometrów. Jeśli nasz pierwszy raz będzie zbyt gwałtowny i intensywny, to po prostu przeforsujemy organizm, zniechęcimy się i następnym razem zamiast roweru wybierzemy jazdę autobusem. Najlepszym sposobem jest przygotowanie ciała do większego wysiłku niż do tej pory. Polecamy zacząć od codziennej, porannej gimnastyki lub w miarę możliwości ćwiczeń na rowerze stacjonarnym. Można też przeprowadzić kilka wstępnych wycieczek, jednak dość krótkich i w umiarkowanym tempie, tak by jazda nie była zbytnim obciążeniem. Następnie z dnia na dzień, stopniowo, coraz bardziej przyzwyczajać organizm do nowego trybu życia. Po piąte – ważne jest utrzymanie nawodnienia organizmu na odpowiednim poziomie. Należy pamiętać, że częste picie podczas jazdy powinno stać się naszym nawykiem. Wyjeżdżając w trasę zawsze powinniśmy mieć więc uzupełniony bidon. Wyposażeni w tak cenne wskazówki możecie śmiało ruszać w swoją pierwszą trasę. Pamiętajcie tylko, że z roweru kiedyś jednak trzeba zejść!