Miejsca, które niegdyś wydawały się być poza dostępnością człowieka, a tym bardziej zainteresowanie turystów, dziś są popularnym kierunkiem wyjazdów. Coraz chętniej poszukujemy bardziej ekstremalnych form spędzania urlopu i zwiedzania. Hitem ostatnich miesięcy jest Czarnobyl, który odwiedzają rzesze turystów, by zobaczyć na własne oczy efekty wybuchu reaktora po upływie ponad 30 lat.
Krajobraz okolic Czarnobyla przypomina post-apokaliptyczny film, pełen zagadek i wyczuwalnego w powietrzu lęku. Do tej pory wiele miejsce jest silnie napromienionych i dłuższe przebywanie w nich pobliżu nie jest bezpieczne dla zdrowia. Wycieczki obsługiwane są przez różne biura podróży, które zapewniają kompleksową obsługę.Większość wycieczek do Czarnobyla rozpoczyna się w Kijowie. Do Strefy Zamkniętej dojeżdżają tylko specjalne busy, gdyż trzeba posiadać oficjalne zezwolenie na wkroczenie do strefy. Wjazd dostępny jest tylko dla osób pełnoletnich. Koniecznie trzeba mieć mocne buty i szczelne ubranie nawet latem, by ochronić skórę przed działaniem szkodliwych substancji. Na wstępie otrzymuje się licznik Geigera-Muellera, by na bieżąco sprawdzać stan napromieniowania. Zwiedzanie najczęściej rozpoczyna się od poznania Strefy Zamkniętej, gdzie na co dzień mieszka wiele osób, które przede wszystkim obsługują turystów. Wśród atrakcji wymienić należy pomnik strażaków, port rzeczny, reaktor nr 4 (ogląda się go tylko z bezpiecznego dystansu), most śmierci oraz Czerwony Las. Ponadto z punktu widokowego będzie można zobaczyć Oko Moskwy. Ciekawym przeżyciem będzie też karmienie ogromnych sumów, które cały czas pływają w kanale chłodzącym reaktora.
Główną atrakcją wycieczki do Czarnobyla jest zwiedzanie miasta Prypeć, które było położone najbliżej reaktora. Kompletnie opuszczone, wymarłe i zniszczone robi wielkie wrażenie na turystach. Przed wybuchem zamieszkiwane było przez ponad 50 000 osób, które jednego dnia straciły wszystko. Wycieczka obejmuje wchodzenie do pustych budynków, m.in. szpitala, szkół, posterunków policji i basenu. Najbardziej charakterystycznym miejsce w Prypeci jest wesołe miasteczko z diabelskim młynem, które zostało udostępnione na dzień przed katastrofą. Zaledwie kilkaset osób skorzystało z nowej atrakcji. Samodzielne poruszanie się po Prypeci nie jest wskazane, gdyż od 2012 roku wstęp do większości opuszczonych budynków został zakazany. Wiele emocji towarzyszy również podczas wizyty w radzieckim radarze wojskowym zwanym DUGA. Dodatkowo, przewodnicy opowiadają mnóstwo ciekawostek i terapii spiskowych, które pozwalają jeszcze bardziej poczuć to niezwykłe miejsce. Podczas wycieczki wielokrotne przeprowadzone są kontrole dozymetryczne, by wszyscy uczestnicy wprawy czuli się bezpiecznie i wrócili w pełnym zdrowiu do domu. Cena wycieczki do Czarnobyla wynosi około 1000 złotych.