Główne trendy pokazują, że feryjne wyjazdy nie cieszą się tak dużym wzięciem jak wakacyjne podróże. Jednak znaczna część Polaków ma zaplanowany zimowy wypoczynek.
Polska Organizacja Turystyczna zleciła TNS przeprowadzenie badania dotyczącego wyjazdów Polaków w sezonie zimowym 2015/2016. Wyniki badania wskazują, że zdecydowana większość (około 70%) badanych deklaruje, że nie ma żadnych szczególnych planów wyjazdowych. 14% spośród ankietowanych posiadało już zaplanowany wyjazd. Populacja badanych, którzy przygotowują się na zimowy wyjazd to przede wszystkim osoby w wieku 20-49 lat, które zamieszkują duże miasta.
Jak wynika z przeprowadzonego badania wśród osób, które wyjeżdżają na zimowy odpoczynek, zdecydowana większość spędzi ten czas w kraju. Ci, którzy podjęli decyzję o wyjeździe za granicę, często wybierają ciepłe kraje.
Wnioski z badań przeprowadzonych przez TNS wskazują, że większość wyjeżdżających podczas ferii zimowych kieruje się na południe kraju, w góry. Zaskakujące jest, że tylko co piąty badany zamierza podczas zimowego wyjazdu poświęcać czas na sport zimowy. Niewielu ankietowanych wybiera też odpoczynek w spa, bądź różnych uzdrowiskach.
Sezon feryjny w roku 2016 trwa od 25 stycznia do 28 lutego. Pierwszymi województwami, które rozpoczynają przerwę od nauki jest województwo: małopolskie, lubuskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. W tych regionach ferie trwają od 18 do 31 stycznia. Województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie przerwę zimową rozpoczyna od 25 stycznia. Jako ostatni wypoczywać będą mieszkańcy województw: śląskiego, łódzkiego, podkarpackiego, lubelskiego i pomorskiego. Ferie rozpoczną się tam 15 lutego i potrwają do 28 lutego.